Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská vakcína proti covidu prý dosahuje podle předběžných výsledků 92procentní účinnosti

Celý svět se snaží vyvinout vakcínu proti nemoci covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celý svět se snaží vyvinout vakcínu proti nemoci covid-19. | foto: Reuters

Moskva Ruská vakcína proti nemoci covid-19 Sputnik V dosahuje 92procentní účinnosti. Podle agentury Reuters to oznámily ruské úřady jako předběžný výsledek klinického testování. Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško současně ohlásil zahájení hromadné produkce této vakcíny. Zájem o její výrobu ve svých farmaceutických podnicích podle ruského ministerstva zdravotnictví projevilo Turecko.

Rusko schválilo svou koronavirovou vakcínu 11. srpna, jako první země na světě. Schválení pro pokusné účely následovalo v září, tedy ještě před zahájením rozsáhlých klinických testů. Podle Alexandra Gincburga, ředitele moskevského ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, který Sputnik V vyvinul, očkování dosud podstoupilo okolo 50 000 lidí, především lékařů z rizikové skupiny.

Očkování všech občanů by podle ředitele mohlo začít na přelomu ledna a února příštího roku. Gincburg nicméně podle agentury RIA Novosti odhadl, že může trvat celý rok, než se dostane na všechny zájemce v Rusku.

Předběžné výsledky z takzvané třetí fáze testování ve středu zveřejnil Státní investiční fond RDIF, který se na vývoji přípravku podílí. Podle něj data pocházejí od 16 000 ze 40 000 dobrovolníků, kterým jsou podávány dvě dávky v rozmezí tří týdnů. Statistika vychází z testů provedených 21. den po aplikaci první dávky a analýza dat bere v potaz také 20 potvrzených případů covidu-19 mezi účastníky klinických testů, kteří dostali buď vakcínu, nebo placebo, upřesnila agentura Interfax.

Podle agentury Reuters se Rusko snaží udržet krok se západními výrobci, kteří vyvíjejí vlastní očkovací látky proti koronaviru. Oznámení přichází dva dny poté, co americká farmaceutická společnost Pfizer spolu s německou firmou BioNTech SE ohlásily, že jimi vyvíjená vakcína je účinná z více než 90 procent. Jako první to doložily daty z rozsáhlé klinické studie.

Muraško podle listu Kommersant ve středu prohlásil, že Pfizer o schválení své vakcíny v Rusku nepožádal, ale že údaje výzkumníků svědčí o tom, že ruská vakcína je „o trošku účinnější“ než očkovací látka americké firmy.

Rusko se chystá schválit třetí vakcínu

Vicepremiérka Taťjana Golikovová uvedla, že v listopadu Rusko plánuje vyrobit půl milionu dávek Sputniku V a vyráběné množství postupně zvyšovat. Od února příštího roku by tak mohlo vyrábět až tři miliony dávek a v dubnu již šest milionů, napsala agentura TASS.

Rusko testuje dvě covidové vakcíny a podle prezidenta Vladimira Putina se v brzké době chystá schválit třetí.

Zatím však v Rusku za posledních 24 hodin zemřelo po nákaze koronavirem 432 lidí, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Současně přibylo téměř 20 000 nově potvrzených případů. Moskevský starosta Sergej Sobjanin oznámil, že za daných podmínek - hlavní město je nejhůře postiženým z 85 ruských regionů - se nebudou konat žádné masové silvestrovské oslavy. Na ty loni radnice utratila přibližně miliardu rublů (asi 290 milionů Kč) a zúčastnily se jich skoro tři miliony Moskvanů. Masové vítání Nového roku zakázaly již dříve úřady v Moskevské oblasti, obklopující metropoli, napsal list Kommersant.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Andrej Babiš se poletí inspirovat do Izraele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Andrej Babiš se poletí inspirovat do Izraele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Andrej Babiš se poletí inspirovat do Izraele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!