Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko nabízí půdu zdarma na několik let. Chce tím zastavit vylidňování arktické oblasti

Sibiř - ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sibiř - ilustrační snímek. | foto: Bronconamiestohotela.COM

Moskva/Praha Ruské arktické oblasti čelí výraznému odlivu populace. Počet jejich obyvatel od pádu komunismu konstantně klesá, lidé odchází do velkých měst. Ruská vláda se nyní snaží vylidňování zabránit - obyvatelům země nabízí zdarma na pět let pozemky o rozloze jednoho hektaru.

Ministerstvo pro rozvoj Dálného východu a Arktidy zveřejnilo plán, který umožní Rusům bezplatně získat až jeden hektar půdy v severních oblastech země. Zájemci budou moci půdu využívat pět let, následně si pozemek buď koupí, nebo si jej budou moci dlouhodobě pronajmout na 49 let. Informoval o tom deník Kommersant.

Vládní program se týká Murmanské oblasti na poloostrově Kola a dvou regionů na severu země - Něneckého a Jamalo-něneckého autonomního okruhu, arktických oblastí na pobřeží Severního ledového oceánu. Zároveň se nabídka vztahuje i na pozemky ve 23 obcích v dalších regionech na severu země, například v Archangelské oblasti.

Zájemci o půdu ji mohou využít ke stavbě domu, farmaření či podnikání, píše Kommersant. Podle plánu se o území budou v prvním půlroce moci přihlásit obyvatelé daných regionů, následně se pak nabídka rozšíří pro všechny Rusy, včetně krajanů v zahraničí.

Teritoria v Arktidě se pro Rusko stala v posledních letech prioritou kvůli naději, že klimatická změna by mohla umožnit častější využívání severní mořské cesty, která spojuje Tichý a Atlantický oceán, napsal server BBC. Vláda hojně investuje do výstavby atomových ledoborců, které mají prorážet cestu obchodním lodím, a také staví nové arktické vojenské základny a přístavy.

V arktické oblasti Ruska nyní žije okolo dvou a půl milionu obyvatel, z nichž 90 % bydlí ve městech. Od zániku Sovětského svazu se ale stále více lidí stěhuje do ruských center a sibiřská města se tak stále více zmenšují. „Základní infrastruktura je zachovaná - to je dobrá příležitost pro rozvoj bytové výstavby v okolí měst,“ cituje Kommersant ministerstvo pro rozvoj.

Rusko podobný program zahájilo před čtyřmi lety v oblasti Dálného východu, konkrétně v oblasti mezi Čukotkou a Jakutskem, kde vláda taktéž nabízí jeden hektar půdy zdarma na pět let. Výsledky jsou zatím ale smíšené - o pozemek se přihlásilo jen 83 tisíc zájemců, většina z nich lokálního původu.

Na rozdíl od programu na Dálném východě ale bude nyní o přidělených pozemcích rozhodovat místní správa, nikoli federální úřady. Na ty se v minulosti snesla kritika, že k distribuci určily nepoužitelnou půdu, o kterou neměl nikdo zájem.

„Je důležité dát lidem příležitost si zvolit půdu, kterou opravdu potřebují a která se bude dobře kultivovat. Je nutné vzít v úvahu zájmy domorodých obyvatel,” řekl pro agenturu RIA Novosti Sergej Chovrat, generální ředitel Agentury pro rozvoj lidského kapitálu na Dálném východě a v Arktidě.

Kritici ruským plánům přidělování půdy vyčítají, že jsou pro tamní vládu jen dobrou reklamou a ve skutečnosti nijak nepomáhají zlepšovat životní kvalitu v zemi. „Tohle není vtip. Rusové nedostávají svůj podíl z prodeje bohatství země. Ale hektar permafrostu za polárním kruhem - poslužte si,” komentoval plán jeden z uživatelů Twitteru.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...