Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruské tažení proti západním potravinám odnesly i maďarské husy. Rozjezdil je buldozer

Svět

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Kremlem nařízené zničení importovaných potravin má kromě desítek zaživa upálených káčat i další oběti z řad drůbeže. V Tatarstánu zlikvidovali maďarské husy, a to vpravdě originálním způsobem: rozjezdili je buldozerem. Ochránci zvířat tentokrát mlčí, ptáci byli totiž už mrtví a zmražení. Ovšem co se internetových vtipů týče, rozpoutal incident hotovou bouři.

„#Protisankce. #Husy. #Putin.“ foto: TwitterReprofoto

Na desítky živých káčat původem z ukrajinského Charkova čekala v Belgorodské oblasti krutá smrt: staly se obětí kontroverzní likvidace evropských potravin, jež byly do Ruska dovezeny navzdory Kremlem vyhlášenému embargu. Tamní celníci „podezřelá“ kachňata zaživa upálili, což vysvětlili tím, že konzumace jejich masa by mohla uškodit lidskému zdraví. (VÍCE ZDE: Ruské embargo Evropy má své první oběti. Celníci upálili živé kachny).

Pozornost nicméně vzbudil rovněž incident, jenž se odehrál v Tatarstánu. Tamní policie objevila na pultech obchodu v obci Apastovo „kontraband“ v podobě trojice zmrzlých hus maďarské provenience. Se zmraženými ptáky se vypořádala značně bizarním způsobem: nejprve nad v igelitu zabalenými bezhlavými husami přečetla detailní „obžalobu“, načež proti zakázané drůbeži vyslala buldozer. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Celou proceduru přitom zasahující policisté pečlivě zdokumentovali videokamerou. „Důvodem pro konfiskaci těchto produktů je nedostatek potřebné dokumentace a řádného označení, a jejich název je (navíc) uveden pouze v angličtině,“ čte na záznamu policejní příslušnice. Následuje dlouhý záběr na buldozer, jenž na zemi seřazené zmrzlé ptáky za zvuku ruské hymny nemilosrdně likviduje.

Ruská agentura Rospotrebnadzor, jež na diskutabilní ničení potravin dohlíží, se spokojila s výtkou, že tatarstánští činitelé stran buldozeru pochybili. „Pokud by se jednalo o zeleninu nebo rostlinné produkty, může být buldozer k destrukci použit. (Ale husy) měli spálit,“ citovala stanice RFE/RL slova jejího zástupce v této federativní ruské republice.

Uživatelé sociálních sítí ovšem tak milosrdní nebyli. Krátký proces s drůbežími „zločinci“ komentují celou řadou memů, kterými se absurdním rozměrům incidentu vysmívají. Jejich leitmotivem je vládce Kremlu Vladimir Putin - a husí pomsta. 

„My tu válku nezačaly!“:


„Nezapomeňte, ani slovo maďarsky!“:

Vzbouřené husy zakládají separatistickou GLR (Husí lidovou republiku - aluze na samozvané republiky DLR a LLR, vyhlášené na ukrajinském Donbasu proruskými povstalci):

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...