Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Zvrácenost, neřest a vyšinuté orgie.‘ Moskevská politička bojuje proti nudistům

Svět

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Nad moskevskými nudisty se stahují mračna. Do boje proti nahým plavcům burcuje iniciativa vládní strany Jednotné Rusko v čele s městskou zastupitelkou Ljudmilou Stebenkovou. Ta naturisty považuje za „vyšinuté zvrácence“, kteří zamořují oblíbenou pláž Serebrjany Bor neřestí. Stebenkova má jasno: „Takové pláže by neměly existovat.“

Nudismus (ilustrační snímek). foto: Reuters

„Nazí lidé okupují nivu ve Stroginu (moskevská čtvrť - pozn. red.). Jejich mejdany často končí rvačkou, pitím nebo sexem na veřejnosti. Jenže policie nemůže této orgii udělat přítrž, protože nemáme žádné zákony regulující nudismus. Již brzy toto téma probereme v Moskevské městské dumě. Takové pláže by neměly existovat,“ objasnila Stebenkova svou kampaň proti nudistům na portálu LiveJournal. 

Gró svého článku pak zopakovala rovněž v rozhovoru s redaktorkou listu The Moscow Times. „Ti lidé jsou zvrácení. Neřest nemůžeme podporovat. Jsou naprosto vyšinutí,“ prohlásila moskevská zastupitelka a členka vládního Jednotného Ruska. 

‚Moskva v roce 2043? Pustina zničená Ukrajinci, islamisty a homosexuály‘

K vodní ploše v lesním parku Serebrjany Bor na severozápadě Moskvy směřují naturisté už téměř třicet let. Nyní, ve světle putinismem rozpoutané a státními médii mohutně podporované kampaně, která Rusko velebí jako nezkaženou výspu morálky a tradičních hodnot, jim hrozí, že o své oblíbené útočistě přijdou. Iniciativa Ljudmily Stebenkové má totiž nejen podporu jejích politických souputníků, ale rovněž svůj precedens v analogické kauze z Petrohradu.

Chránit děti

Populární pláž nedaleko Petrohradu navštěvovali nudisté již od 60. let - dokud z ní úřady letos v květnu nahá těla nevykázaly. „Naše děti musíme chránit před kolemjdoucími, starými nahými chlupatými perverty,“ vysvětlil tehdy pro ruský rozhlas petrohradský zastupitel Vitalij Milonov, známý svým zavilým odporem proti nepřípustné „dekadenci“. 

Sergej Miťušin, hlava moskevské pobočky Telordské naturistické federace, uznává, že frekventovaný Serebrjany Bor není pro nudistickou pláž příliš ideální místo. „Po pobřeží chodí hodně lidí, staré paní, rodiny s dětmi, a dívat se na nahé lidi je samozřejmě moc netěší. Taková místa by měla být hlídaná a oplocená,“ uvedl pro Moscow Times. 

Zmizte z Ruska! Skrytá kamera natočila reakce Moskvy na dva muže, kteří se drží za ruku

Připustil také, že pláž bývá zaneřáděná odpadky, ale připisuje to právě chybějícímu oplocení a infrastruktuře. „Ve velké oblibě ji mají také alkoholici a kriminálníci. Posedávají tam, popíjejí a nechávají po sobě spoustu nečistot, které nikdo neuklízí,“ vylíčil a dodal, že pomoci by mohla péče úřadů - které, na rozdíl od regulérních pláží, na útočiště naturistů nedohlížejí. Naznačil také, že za tažením proti nudistům se mohou skrývat zájmy developerů, kteří mají Serebrjany Bor v hledáčku.

Nudismus, někdy také nazývaný naturismem, má v sobě snahu o přiblížení se přírodě.

Hledání kompromisu?

Miťušin tvrdí, že Moskvanům se zálibou v nudismu na místě nezáleží a pokud jim město vyhradí jinou lokalitu, nebudou protestovat. „V Ljuberci (satelitní městečko u Moskvy - pozn. red.) je lom, kam také občas zajdou nudisté. Je to dobré místo a lidé na něj tak snadno nenarazí, takže kdyby tam vznikla pláž s veškerým zařízením, včetně plotu a stráží, byla by to skvělá alternativa (Serebrjaného Boru). Jenže nikdo z městské správy nás nekontaktoval - natož aby s námi diskutovali možnosti,“ povzdechl si. 

Jistou naději moskevským naturistům dává jiný zastupitel Jednotného Ruska Oleg Soroka, náměstek šéfa komise pro městské plánování. „Zavřít (tu pláž) je radikální rozhodnutí. Domnívám se, že bychom o tom měli rozhodovat civilizovaným způsobem. Je to subkultura, a když už existuje, zakazovat ji je špatné,“ podělil se o své smířlivé stanovisko.

Jeho kolegyně Ljudmila Stebenkova ovšem Sorokovu ochotu ke kompromisu nesdílí. „Podle mého názoru by se nudismus měl nadobro zakázat,“ prohlásila kategoricky.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!