Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské zákony odporují zdravému rozumu. Chci zpět do USA, žádal Snowden o odpuštění Obamu

Edward Snowden (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden (Ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA/MOSKVA Několik dní před páteční světovou premiérou filmu Olivera Stonea Snowden vyjádřil jeho hlavní protagonista žijící v emigraci v Rusku přání vrátit se do Ameriky. Nikdy jí prý nepřestal sloužit.

Předpremiéra filmu slavného režiséra o skoro stejně slavném pracovníkovi Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwardu Snowdenovi se v Rusku konala už v úterý. Pokazilo ji asi jediné – ve stejný den vyjádřil mladý Američan přání opustit Rusko. Důvodem je nejen stesk po domově, ale i rozčarování z ruské reality, kterou Snowden v poslední době tvrdě kritizoval.

O tom ale v reportážích o významné kulturní události, jakou moskevská premiéra bezesporu byla, ruské státní kanály pomlčely. Zato Snowdenovi děkovaly za „jedno z největších odhalení, díky kterému jsme prožili psychický otřes my všichni, když jsme se dozvěděli, že systém sledování vypracovaný tajnými službami USA se týká nás všech“.

Asi nejčastěji citovaná věta, která je pro ruská média poselstvím filmu, zní: „Boj s terorismem – to je jen zástěrka. Ve skutečnosti jde o boj o ekonomickou a sociální kontrolu.“ Snímek doporučil zhlédnout „všem obyvatelům Evropy a USA“ sám mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Ať už si Rusové vyznění filmu vykládají jako „mučivé dilema hrdiny mezi mravní odpovědností před lidstvem a vojenskou přísahou“, nebo jako „usvědčení USA z totálního sledování celého lidstva“, stín na propagandisticky zneužitou premiéru vrhl sám Snowden. Nejen že hodlá požádat prezidenta své země Baracka Obamu, aby mu odpustil, ale opět ostře kritizoval své hostitele.

Moskva podle něj zašla příliš daleko v omezování občanských svobod, kromě toho je možné, že stojí za nedávnými hackerskými útoky na USA. Podle Snowdena je hackerská skupina, která si říká Shadow Brokers, napojena na Rusy. Její poslední útok na servery NSA i získání důležitých přístupových kódů byl prý nejspíš snahou Moskvy ukázat Washingtonu, jak je zranitelný.

Svého činu nelituje

Už dříve Snowden kritizoval tzv. protiteroristické zákony Jarovové, které zvyšují dohled ruských úřadů nad komunikací na internetu. Nazval je „odporujícími zdravému rozumu“.

Před odchodem z nejvyšší funkce by Obama skutečně mohl učinit gesto a udělit Snowdenovi milost. Ten už nyní prohlašuje, že se dříve či později vrátí domů a že nikdy nepřestal sloužit Americe.

Jean-Michel Jarre a Edward Snowden
Hackerský průnik do databází Pentagonu za přispění zběhlého agenta Edwarda...

Snowden byl v roce 2013, poté co předal listu The Guardian informace o řadě tajných programů NSA, americkými úřady obviněn z krádeže vládního majetku, ne oprávněného předávání informací o národní bezpečnosti a vědomého vyzrazení tajných informací. Právě Alan Rusbridger, kterému nyní Snowden poskytl rozhovor v jednom z moskevských hotelů, byl do roku 2015 šéfredaktorem Guardianu a dal pokyn ke zveřejnění řady odhalení.

Snowden našel útočiště v Rusku, kde dodnes žije v tíživé izolaci. Bál se s novinářem sejít ve veřejné restauraci, odmítá se učit ruštinu. „Spím v Rusku, ale žiju v celém světě. K Rusku nemám žádný zvláštní vztah,“ říká. Svého činu prý nelituje a zdůrazňuje, že odhalení masivního sledování telefonické a elektronické komunikace po celém světě přineslo Americe více užitku než škod. Podobně, jako byl rozčarován Amerikou, je nyní znechucen Ruskem.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...