Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Svět

Západ na vás dělá pokusy. Kreml spustil v Africe novou dezinformační kampaň

Příznivci Ibrahima Traorého slaví převrat v Ouagadougou s ruskými vlajkami. (2 . října 2022) foto: AP

Kreml odstartoval v Africe rozsáhlou dezinformační kampaň, na kterou dohlíží ruská tajná služba FSB. Ta napříč kontinentem šíří například konspirační teorii, podle níž Západ provádí na Afričanech biologické experimenty pod záminkou očkovacích programů. FSB používá síť propagandistů, které „zdědila“ po zesnulém šéfovi Wagnerova uskupení Jevgeniji Prigožinovi.
  20:37

Kampaň má na povel agent FSB Arťom Kurejev, který dva měsíce poté, co Prigožin v červnu zahynul při leteckém neštěstí, založil tiskovou agenturu „Africká iniciativa“. Následoval vznik informačního portálu Rusafromedia, jenž nabízí obsah v překladech do všech hlavních jazyků používaných v Africe.

Média pod taktovkou FSB obratem zahájila náborové akce zaměřené na africké novináře, tamní blogerskou komunitu či Afričany studující v Rusku. „V současnosti studuje v Rusku přes třicet tisíc afrických studentů, kteří jsou připraveni stát se novináři ve svých zemích a přinášet lidem objektivní informace,“ řekl Kurejev ruskému listu Venkovský život.

Africká iniciativa už otevřela dvě kanceláře – v Mali a Burkině Faso. Podle Kurejeva chce otevřít další, ale chybí jí zkušení novináři. „Plánujeme se ve své práci opřít zejména o absolventy sovětských a ruských univerzit,“ uvedl. Kurejev za účelem náboru studentů v posledních měsících svolal setkání s jejich kluby na několika univerzitách v Moskvě.

Podle magazínu The Insider se ukázalo, že Prigožinova smrt, kterou Západ přičítá Kremlu, nebude mít na ruské aspirace na kontinentu žádný vliv. Moskva rozšířila síť politických agentů, žoldáků a propagandistů, kterou tu po sobě šéf wagnerovců zanechal, a začala budovat svou vlastní. Prigožin působil v Africe od roku 2017 a držel u moci autoritářské spojence Ruska.

Média pod taktovkou FSB se zaměřují na témata důležitá pro kremelskou agendu. Informují o tom, jak se USA „pokoušejí dobýt Afriku pomocí Facebooku, dolarů a hnutí LGBT“. Na podzim se opakovaně věnovala protizápadním shromážděním ve Středoafrické republice.

Kurejevova média rovněž šíří konspirační teorie, podle nichž západní farmaceutické společnosti využívají Afriku k pokusům s biologickými zbraněmi nebo k nelegálním zkouškám léků. The Insider podotýká, že tato kampaň navazuje na předchozí konspiraci připisovanou FSB, která hovořila o existenci amerických biologických laboratoří na Ukrajině.

„Africká kampaň přidává do směsi pojmy kolonialismus, démonizace Billa Gatese a hororové historky o nebezpečí očkování,“ píše magazín. FSB po Prigožinovi převzalo také síť telegramových kanálů.

Zaměřit se na zdraví je nebezpečné, zuří USA

Podle amerického ministerstva zahraničí je cílem Africké iniciativy posílit obraz Ruska a očernit obraz USA a evropských zemí.

„Moskva informační manipulaci využívá k prohlubování sociálních rozdílů a narušení schopnosti lidí činit informovaná rozhodnutí. Podporou této dezinformační sítě ruská vláda aktivně škodí zemím, na které se zaměřuje, i celému africkému kontinentu,“ uvedlo v pondělí s tím, že ruská kampaň může podkopat projekty veřejného zdraví financované USA v celé Africe.

Americká diplomacie připomněla, že nedávno odhalila pokusy Kremlu podkopat celosvětovou podporu Ukrajině šířením dezinformací v Latinské Americe, rovněž prostřednictvím místních novinářů a blogerů. „Ruská vláda zkouší stejnou taktiku v Africe s novými aktéry,“ dodala.

Podle The Insideru je těžké předpovídat, jak bude kampaň FSB úspěšná. „Na jedné straně nízká úroveň mediální gramotnosti předurčuje obyvatelstvo ke snadnému přijímání konspiračních teorií. Na straně druhé neexistují důkazy, že by úsilí propagandistů přinášelo významnou odezvu,“ míní.

Autor: