Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské zbraně budou o roky, ba desetiletí předstihovat ty zahraniční, tvrdí Putin

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Budoucí jaderné zbraně, které Rusko nyní má nebo dokončuje, jsou „o roky, ba o desetiletí“ před návrhy v zahraničí. Podle agentury AP to ve čtvrtek prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na slavnostním ceremoniálu v Kremlu s absolventy vojenské akademie.

„Řada našich zbraňových systémů je roky a možná desetiletí před zahraničními analogiemi,“ řekl šéf státu, který je zároveň vrchním velitelem ruských ozbrojených sil. „Moderní zbraně přispívají k mnohonásobnému zvýšení ruského vojenského potenciálu,“ dodal.

Svůj důrazný projev pronesl ve chvíli, kdy se intenzivně připravuje jeho setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ohlášené na 16. červenec v Helsinkách. Rusko-americké vztahy se dostaly na nejnižší úroveň od konce studené války zejména kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii a obvinění, že se Rusko snažilo ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2016.

Vývoj ruských zbraní podle Putina dosáhl „skutečného průlomu“. Prezident přitom vyzdvihl novou hypersonickou raketu Avangard a novou mezikontinentální balistickou raketu Sarmat, které by měly být zařazeny do výzbroje příští rok. Zmínil se rovněž o hypersonické střele Kinžal, kterou jsou už vybaveny jednotky jižního vojenského okruhu.

Raketa dvacetinásobně rychlejší než vzduch

Tyto systémy patří k řadě nových ruských jaderných zbraní, o nichž šéf Kremlu mluvil v březnu v době trvajícího velkého napětí mezi Ruskem a Západem, poznamenala AP.

Raketa Avangard má podle Putina mezikontinentální dosah a může letět v atmosféře dvacetinásobně rychleji než zvuk. Přitom prý dokáže během letu k cíli měnit směr i výšku, čímž je „naprosto nezranitelná“ jakýmikoli prostředky protivzdušné obrany, včetně raketových systémů. Navíc je Avangard navržen s využitím nových kompozitních materiálů, takže vydrží teploty dosahující až 2000 stupňů Celsia, jež mohou vzniknout při průletu atmosférou hypersonickou rychlostí.

Raketa Sarmat má nahradit rakety Vojvoda ze sovětských dob, které jsou na Západě nazývané Satan a které mohou nést deset jaderných hlavic. Putin už v březnu řekl, že Sarmat dosáhne větších výšek než Vojvoda, což mu umožní létat přes severní i jižní pól a zasáhnout cíle kdekoli na Zemi. Poznamenal také, že Sarmaty ponesou větší počet jaderných hlavic a navíc mocnějších, než mají rakety Vojvoda.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...