Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nic vám do toho není, reagovalo Rusko na kritiku odpojení stanic od světové sítě měřící radiaci

Exploze 8. srpna vedla ke krátkému nárůstu úrovně radiace ve vesnici Nyonoksa. foto: AP Photo/Sergei YakovlevMAFRA

Moskva - Celkem čtyři stanice měřící radiaci v Rusku přestaly během uplynulých dní předávat údaje do vídeňského sídla mezinárodní Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO). Náměstek ruského mistra zahraničí Sergeje Rjabkova podle agentury Interfax řekl, že předávání dat z radiačních monitorovacích stanic je dobrovolné a nehoda, která se stala 8. srpna, není věcí CTBTO.
  13:44

Rusko zřejmě vypnulo senzory hlídající radioaktivitu. Důvodem byl výbuch rakety u Severodvinska

Měřit tedy podle agentury Interfax přestaly měřit čtyři stanice, které se zabývají radiací, což potvrdila sama CTBTO. Podle té se stanice „odpojily“ po nepovedeném testu ruské rakety s radioizotopovým zdrojem energie na střelnici u severoruského města Severodvinsk. 

Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že předávání údajů této organizaci není povinné, ale představuje „dobrovolnou záležitost“, a Kreml Evropu ujistil, že není důvod ke znepokojení. Úřady na severu Ruska ale podle Interfaxu kupují pro civilisty nové plynové masky. Místní obyvatelé podle ABC news vykoupili zásoby jódu, který zmírňuje účinky radiačního záření.

Vesnice Ňonoksa poblíž které probíhaly testy ruské armády.

„CTBTO se v souladu s platnými pravidly spojil při první příležitosti s operátory stanic. Ti uvedli, že mají problémy se spojením a se sítí. Čekáme oznámení, kdy práce stanic či systému spojení bude obnovena v plném rozsahu,“ uvedl mluvčí organizace.

Šesnáctinásobně zvýšená radiace

Původ tajemné radiace odhalovali i dva Češi. Stopy je přivedly do Ruska

Dva dny po raketovém testu u Severodvinsku, po němž podle úřadů krátkodobě stoupla radiace až šestnáctinásobně, přestaly údaje předávat stanice v Dubně a Kirovu. Za další tři dny následovaly stanice na Čukotce a na Altaji. Do ruské části monitorujícího systému CTBTO spadá 36 objektů. Ministerstvo obrany, které je za tento systém zodpovědné, Interfaxu na dotaz ohledně výpadku čtyř stanic neodpovědělo.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí ujistil, že zvýšení radiace nehrozí, přesto však úřady podnikají všechny kroky, aby vyloučily jakékoliv ohrožení zdraví obyvatel.

Ruské ministerstvo obrany 8. srpna oznámilo, že při nehodě na střelnici u Severodvinsku zahynuli lidé. O den později státní agentura Rosatom sdělila, že při výbuchu rakety na námořní plošině přišli o život její pracovníci. Podle Interfaxu zahynuli dva pracovníci ministerstva obrany a pět pracovníků Rosatomu. Tři vojáci a tři specialisté Rosatomu byli zraněni.

K tomu všemu navíc náměstek ruského mistra zahraničí Sergeje Rjabkova podle agentury Interfax řekl, že předávání dat z monitorovacích stanic je dobrovolné a nehoda, která se stala 8. srpna, není věcí, kterou by měla Organizace řešit.

Ruské úřady zatím nepodaly žádné oficiální vysvětlení, proč výbuch způsobil zvýšení radiace. Zatímco ministerstvo obrany žádné další podrobnosti nesdělilo, na sociálních sítích se objevily zprávy o zraněných, údajně hospitalizovaných až v Moskvě kvůli ozáření. V zóně výbuchu podle některých zdrojů pracují specialisté na sběr radioaktivního odpadu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat