20. března 2018 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko svolává všechny velvyslance akreditované v Moskvě. Kvůli kauze Skripal

Policista u hřbitova, kde se nachází hrob Skripalovy ženy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista u hřbitova, kde se nachází hrob Skripalovy ženy. | foto: Reuters

MOSKVA Ruské ministerstvo zahraničí pozvalo na středu všechny velvyslance akreditované v Moskvě na schůzku s vedením a experty úřadu kvůli případu otravy ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala. Oznámila to v úterý mluvčí ministerstva Marija Zacharovová.

Skripal byl počátkem března otráven armádním jedem novičok v Salisbury na jihu Anglie.

Policejní dodávka na londýnském hřbitově.
Policista u hřbitova, kde se nachází hrob Skripalovy ženy.

Schůzky se na ruské straně zúčastní vedoucí představitelé ministerstva a experti odboru, který má na starosti nešíření a kontrolu zbraní, uvedla mluvčí. „Základním tématem bude situace kolem prohlášení Británie o útoku jedovatými látkami na jejím území,“ konstatovala.

Moskva podle Zacharovové chce prezentovat vlastní názor na incident se Skripalem a bude chtít znát odpověď na otázky, které má ruská strana.

Případ předmětem tvrdých diplomatických sporů

Případ otravy ruského agenta, který vyzradil britské tajné službě MI6 desítky ruských agentů v západní Evropě, byl už v minulých dnech předmětem tvrdých diplomatických sporů. Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo Českou republiku, Slovensko, Švédsko, Británii a USA, že jedovatá látka použitá v Salisbury může pocházet z jejich laboratoří.

Česko, Slovensko a Švédsko obvinění důrazně odmítly, ve Stockholmu v úterý tvrzení Moskvy vysvětloval ruský velvyslanec. Totéž očekává i česká diplomacie od ruského ambasadora Alexandra Zmejevského, který je na pražské ministerstvo zahraničí pozván ve středu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz