Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Rusku roste počet úmrtí při výcviku. Povolané motivují sádlem a zelím

Mobilizovaní muži nakládají své věci do autobusu před vojenským komisariátem v Tambovské oblasti v Rusku. (4. října 2022) foto: Profimedia.cz

Ruští úředníci touží zlepšit motivaci povolaných mužů a přicházejí s neotřelými nabídkami. V některých oblastech tak mohou mobilizovaní získat dobytek, vepřové sádlo či hromadu zelí. I přes snahu úřadů se ale na povrch dostávají další informace o zpackané mobilizaci. Při té na domácí půdě přišla o život už řada Rusů. Příčina jejich smrti je většinou nejasná.
  13:16

S nejštědřejší nabídkou přišla sibiřská republika Tuva. Rodina každého povolaného má nárok na jednu živou ovci, padesát kilogramů mouky, dva pytle brambor a zelí v „požadovaném množství“. V některých okresech mají příbuzní odvedenců vyfasovat také uhlí nebo dříví na zátop.

Tuva je rodištěm ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a patří k nejchudším místům v zemi. Experti poukazují na to, že mobilizace se regionů dotýká nerovnoměrně a nejpostiženější jsou právě chudší a vzdálenější oblasti.

Motivovat mobilizované prostřednictvím jídla se podle listu The Moscow Times rozhodli i úředníci na ostrově Sachalin v Pacifiku. Mužům slíbili pět kilogramů mražených ryb. V Kurganské oblasti na Urale se pak noví odvedenci mohou těšit na kilogram soleného vepřového sádla, který obdrží na místních trzích po předložení svého povolávacího rozkazu. „Pro tuto akci jsme připravili sto kilo tuku. Pokud dojde, vyrobíme další,“ uvedli úředníci.

S pobídkami pro mobilizované přišla jako jedna z prvních starostka města Obninsk Taťána Leonová. Ta ihned v září slíbila jejich dětem obědy na základních školách zdarma. „Mnoho mužů se ptalo, jak budou jejich rodiny žít v jejich nepřítomnosti,“ komentovala své rozhodnutí.

Ministr obrany Šojgu v minulém týdnu uvedl, že řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí. Mobilizaci ovšem provázejí zprávy o chaosu, zmatcích a přehmatech úřadů.

Odvedenci si stěžují, že zatímco čekají ve výcvikových táborech na rozkazy, trpí nedostatkem ošacení, jídla i vody. Na videích na sociálních sítích lze vidět, jak logističtí důstojníci mobilizovaným mužům radí, aby si do bojů na Ukrajině zakoupili vlastní vybavení, lékárničky i zásoby potravin.

„Syna mi vrátili sanitkou. Za tři dny zemřel“

Rádio Svobodná Evropa (RFE) uvádí, že během procesu mobilizace přišlo v Rusku o život už nejméně šestnáct mužů. Některá z těchto úmrtí úřady přisoudily sebevraždám, větší počet z nich ale zůstává bez objasnění.

Pětatřicetiletý otec dvou dětí Aleksandr Koltun ze sibiřského města Bratsk dostal povolávací rozkaz čtyři dny po ohlášení mobilizace. Ještě téhož dne ho společně s dalšími muži převezli „k přípravám“ do Novosibirsku. O devět dní později úředníci jeho rodině sdělili, že je po smrti.

Koltun, který v mládí v ruské armádě sloužil jako výsadkář a nyní provozoval obchod s obuví, z Novosibirsku několikrát volal své manželce i matce. „Odvedenci hodně pijí vodku. Je tu chaos. Chodíme bezcílně tam a zpět. Všichni jsou opilí. Nedali nám žádné jídlo ani uniformy. Jíme to, co jsme si přivezli z domova,“ popsal údajně své matce Jeleně Gudové.

„Třetího října nám jeho kamarád poslal fotku z Novosibirsku, na které Aleksandr čeká v bolestech na sanitku. Nedávno mu diagnostikovali kýlu, ale neřešil to. Nechápu, že při mobilizaci nešel před lékařskou komisi. Nikdo ty muže ani základně neprohlédl,“ uvedla Gudová, podle které rodina dosud nedostala úmrtní list. „Jak je to možné?“ ptá se.

Armádní úředníci její rodině řekli, že jim tělo 10. října dopraví do Bratsku a za převoz jí vystavili účet na 180 tisíc rublů (72 tisíc korun). „Vedení města slíbilo, že nám dopravu proplatí,“ konstatovala Gudová.

5. října 2022

Povolání dostávají i nemocní a hendikepovaní

Syna ztratila také Zoja Kozlovová z Čeljabinsku. Čtyřiačtyřicetiletého Denise armáda odvedla 27. září. Domů se vrátil o tři dny později – sanitkou. Syn podle Kozlovové nemohl chodit a do bytu mu s ním museli pomoci sousedi.

„Měl zlomený nos a břicho celé modré. Jsem si jistá, že ho tam těžce zbili. Ale nemůžu nic dokázat. Nemám žádný kus papíru s důkazem, že zemřel na následky bití. Vím, jak to chodí. Nic vyšetřovat nebudou,“ popsala Kozlovová. Denis zemřel tři dny po svém návratu domů.

Ruský server Podjom v neděli informoval, že v některých regionech dostali povolávací rozkaz také muži nad šedesát let, důchodci či nemocní.

Předvolání k odvodovému výboru dostal i vozíčkář Oleg Vasiljev z Moskvy. „Nemůže se hlásit vojenskému komisaři neboť je kvůli spinální svalové atrofii upoután na invalidní vozík a schůzka se měla odehrát ve čtvrtém patře bez výtahu,“ popsal bizarnost případu server Mediazione.

„Naši kluci se spinální svalovou atrofií jsou tak cool, že dostávají předvolání. Možná ani nepotřebují léčbu?“ komentovala postup organizace Diagnosis Live, která v Rusku pracuje s lidmi trpícími touto vážnou nemocí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!