Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

I porážka musí být výhra. Kreml rozkázal, jak psát o ukrajinské protiofenzivě

Ruský prezident Vladimir Putin v Petrohradu (2. května 2023) foto: AP

Pokud bude Ukrajina na bojišti úspěšná, je to kvůli pomoci Západu. Tak zní podle portálu Meduza jeden z pokynů, které Kreml poslal státním médiím před očekávanou ukrajinskou protiofenzivou. Ruští novináři mají zdůrazňovat dodávky zbraní od NATO a upozorňovat, že Rusko čelilo dobře vybavenému nepříteli. Opatření má zřejmě dát Kremlu šanci, aby z protiútoku vyšel pozitivně, ať už dopadne jakkoliv.
  15:52

„Pokud bude Ukrajina s pomocí zbraní ze Západu úspěšná a obsadí některá území, budou ztráty Ruska vysvětlitelné. Vždyť Evropa a USA soustředily na tuto frontu obrovské úsilí, ale jejich úspěchy jsou ve srovnání s jejich snahami velmi skromné. Jinak řečeno – ruská armáda se udržela,“ zní v pokynech, které Meduza získala od svých zdrojů v Kremlu.

„Pokud však ukrajinská protiofenziva selže, Moskva se bude moci pochlubit, že ruská armáda odrazila mimořádně silný útok nepřítele. Hodnota tohoto vítězství se tím výrazně zvýší,“ stojí dále v instrukcích.

Kreml v nich státním médiím rovněž nařídil, aby se nezmiňovala o tom, jakou část státního rozpočtu ruští představitelé vyčlenili na obnovu Ruskem okupovaných území na Ukrajině. „Obává se totiž, že by výše investice mohla vyvolat nevoli ruské veřejnosti,“ míní server.

Kolik přesně Moskva na toto úsilí vynaložila, není jasné, celková částka ale podle odhadů přesahuje jeden bilion rublů (269 miliard korun).

Moskva novinářům doporučila, aby se místo toho zaměřili na rekonstrukci mateřských školek, škol nebo nemocnic a zdůrazňovali, že Rusko „pracuje na řešení problémů“. Z pokynů vychází, že Kreml se domnívá, že právě takovými tvrzeními si získá podporu obyvatel.

„Je jasné, že nastanou ekonomické problémy, a je jasné, co je způsobí. Výdaje na speciální vojenskou operaci nikam nezmizí. Budou se opravovat věci v nových regionech a ignorovat potřeby v těch starých. Lidé se pochopitelně budou ptát, proč někam peníze jdou a někam ne. Nařízení nemluvit o konkrétních částkách Moskva vydala už po anexi Krymu,“ popsal Meduze zdroj z Kremlu, jenž si přál zůstat v anonymitě.

Režim prezidenta Vladimira Putina státní média také požádal, aby „dělala méně povyku“ kolem příprav na letošní oslavy 9. května, během něhož si Rusko připomíná porážku nacistického Německa ve druhé světové válce.

Řada ruských regionů letos slavnosti ke Dni vítězství zrušila, a to s odvoláním na bezpečnostní důvody. V Moskvě se oslavy uskuteční, ale úředníci kvůli akci od 27. dubna do 10. května znemožnili vstup na Rudé náměstí. Oficiálně se tento krok vysvětluje přípravami na vojenskou přehlídku, neoficiálně se hovoří o obavách z ukrajinských dronů.

Autor: