Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko ztratilo zájem se znovu připojit ke státům G7, tvrdí náměstek ministra zahraničí

Italský premiér Giuseppe Conte, japonský premiér Shinzo Abe, americký prezident... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský premiér Giuseppe Conte, japonský premiér Shinzo Abe, americký prezident... | foto: Reuters

Moskva  Rusko zcela ztratilo zájem připojit se ke skupině G7, která sdružuje nejsilnější ekonomiky světa. Prohlásil to v pátek náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Moskva ztratila členství v této skupině v roce 2014 po násilné okupaci a anexi ukrajinského Krymu.

Rusko se summitů účastnilo od roku 1997. Americký prezident Donald Trump dal už několikrát najevo přání, aby byla Moskva opět na vrcholné schůzky zvána. Proti návratu se ale postavil americký Kongres, jehož Sněmovna reprezentantů členství Ruska počátkem prosince podmínila „respektováním územní celistvosti ruských sousedů“. Zdrženlivě nebo odmítavě reagovaly i Německo, Francie a Británie.

„Je to jako ‚o nás bez nás‘, nikdo se nás neptal, zda o to stojíme,“ komentoval v pátek Rjabkov debaty o přijetí Ruska zpět do skupiny nejvyspělejších států. Přání Ruska zapojit se „bylo oslabené ještě dlouho před rokem 2014, ale potom zmizelo úplně,“ prohlásil ruský diplomat.

„Nejenže nemáme žádnou touhu se vrátit, ale ani nás moc nezajímají podmínky, které si pro to tato skupina nebo někteří její členové kladou,“ poznamenal Rjabkov podle agentury TASS.

Členy skupiny G7 jsou Spojené státy, Kanada, Francie, Německo, Velká Británie, Itálie a Japonsko. Příští summit G7 se má konat v roce 2020 v americkém Camp Davidu.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Premiér Babiš odvolal Vladimíra Kremlíka z funkce ministra dopravy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Premiér Babiš odvolal Vladimíra Kremlíka z funkce ministra dopravy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Premiér Babiš odvolal Vladimíra Kremlíka z funkce ministra dopravy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.