23. srpna 2019 7:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zelenskyj nepodpořil návrat Ruska do G7. Od anexe Krymu se prý nic nezměnilo

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. | foto: REUTERS/Hannibal Hanschke

Kyjev Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek podpořil názor evropských mocností, které nesouhlasí s návratem Ruska do skupiny nejsilnějších světových ekonomik G7.

Německo, Francie a Británie reagovaly zdrženlivě nebo odmítavě na mínění amerického prezidenta Donalda Trumpa, že návrat Ruska do elitního klubu je nutný pro navázání dialogu s Moskvou o klíčových politických otázkách.

Rusko bylo ze skupiny vyloučeno v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. „Nic se od března 2014 nezměnilo. Ukrajinský Krym je dál okupován a ukrajinský Donbas dál strádá válkou,“ řekl Zelenskyj v Kyjevě novinářům. Členy skupiny G7 jsou Spojené státy, Japonsko, Německo, Británie, Francie, Itálie a Kanada.

Evropská unie označila návrat Ruska do skupiny G7 bez jakýchkoli podmínek za „kontraproduktivní znamení slabosti“, připomněla agentura Reuters. Britský premiér Boris Johnson v Berlíně za další překážku pozvání Ruska označil loňskou otravu ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury, kterou mají údajně na svědomí ruské tajné služby.

Zelenskyj ve čtvrtek Johnsonovi za jeho odmítavý postoj v telefonickém rozhovoru poděkoval, oznámila v Kyjevě prezidentská kancelář.

Podle zdroje z americké vlády, na který se odvolala agentura Reuters, nebudou vůdci G7 na nadcházejícím summitu ve francouzském Biarritzu o pozvání Ruska hlasovat, protože skupina respektuje zásadu konsensu. Je ale pravděpodobné, že téma se v diskusi objeví. Schůzka G7 ve Francii se bude konat v neděli a v pondělí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!