Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ruský tisk o Medveděvovu poselství: Nadějné, ale nereálné

Svět

  12:15
MOSKVA - Spíše skepticky komentuje dnešní ruský tisk prezidentovu vizi budoucnosti Ruska, jak ji představil ve čtvrtečním poselství k národu. Dmitrij Medveděv podle většiny komentátorů vyložil, že země potřebuje modernizaci, ale nevysvětlil, jak toho dosáhnout. Nechybějí však ani přirovnání Medveděvova projevu k poselstvím amerického prezidenta Baracka Obamy o potřebě změn.

Medveděv vyzval Rusko k modernizaci založené na demokratických hodnotách foto: ČTK/AP

"Modernizační plány v poselství neodpovídají prezidentově diagnóze stavu země. Diagnóza je krutá, ale navrhovaná léčba je lokální a za pomoci homeopatik," napsal hospodářský list Vedomosti.

I technická modernizace vyžaduje podle deníku změnu poměrů politickými a hospodářskými reformami. Ale návrhy byly

Pamatují si jen návrh na snížení počtu časových pásem

"Od prezidentova poselství se nedal čekat průlom. Navrhované kroky nejsou souměrné s problémy země. Ale tolik může dnes udělat prezident," usoudily Vedomosti, podle nichž si většina Rusů z poselství zapamatuje "jen návrh snížit počet časových pásem a zřeknout se letního času".

"kosmetické" a pokyny neladily se záměry. "A co vládní pomoc automobilce AvtoVAZ?" zpochybňuje list prezidentova slova, že neefektivní podniky mají zmizet z trhu.

"Dmitrij Medveděv předvedl, že sám míní budovat 'novou ekonomiku', o níž má představy překvapivě blízké názorům amerického prezidenta Baracka Obamy. Vládě Vladimira Putina dal jen pár pokynů, převážně ohledně 'staré ekonomiky'," napsal Kommersant.

The Moscow Times si poselství, jehož cíle přesahují mandát hlavy státu, vyložily ve smyslu, že Medveděv chce zůstat prezidentem i po volbách v roce 2012. "Je to žádost o znovuzvolení." Nezdálo se ale, že by Medveděvův předchůdce v Kremlu, nynější premiér Vladimir Putin, "byl z jeho projevu nadšen".

Podle vládního listu Rossijskaja gazeta prezident vytyčil "nový kurz k překonání všeobecné zaostalosti země stejně všeobecnou modernizací". Ale její úspěch neklade do přímé souvislosti s politickou liberalizací, zjevně dává přednost pozvolnému a evolučnímu vývoji.

Zatímco Nězavisimaja gazeta z projevu vyvozuje, že podnikatelé nemohou daňové změny čekat před rokem 2012, Trud přirovnává vizi modernizace Ruska k industrializaci 20. a 30. let minulého století a k Obamově předvolebnímu heslu o potřebnosti změn, aniž by však Medveděv jedinkrát vyslovil slovo "reforma", zkompromitované za éry prezidenta Borise Jelcina.

Vedomosti ve své hospodářské rubrice podotkly, že prezidentova slova už ve čtvrtek pomohla farmaceutické firmě Farmstandart k růstu akcií na moskevské burze o osm procent a o téměř dvě procenta v Londýně.

"Pravda, nic nového (prezident) neřekl, jen zopakoval, že k roku 2020 polovina léků na ruském trhu má být domácí výroby...," podotkl deník. Žádoucí by prý bylo, kdyby prezident nejen pomáhal v otázce přísunu kapitálu, ale také usnadnil působení výrobců léčiv v Rusku.

Poselství ve statistice

Kommersant vyčíslil rekordy poselství, dosud nejdelšího v ruské historii (100 minut) a proneseného téměř nejpomaleji (9548 slov v tempu 95 slov za minutu). Pomaleji hovořil jen Vladimir Putin v roce 2003 (92 slov za minutu). Medveděv však sklidil 64 potlesků, zatímco Putin jako prezident nejvýše 46. Nejčastěji, v 89 případech, prezident zvolil obraty "je třeba", "je nutné" a "je nezbytné". Rusko zmínil v 60 případech, Evropu čtyřikrát a USA a Čínu jednou.

Analýzy a rozhovory o Medveděvovu poselství čtěte v pátečním vydání listu

Autor: