Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové se posmívají tažení Moskvy proti restauracím McDonald’s

Svět

  10:40
MOSKVA - Tažení ruských úřadů proti jídelnám americké sítě McDonald's - jen v Moskvě už zavřely čtyři restaurace a desítky dalších v metropoli i jinde podrobují kontrolám - vyvolalo na ruskojazyčných sociálních sítích vlnu vtipů.

Odraz Kremlu v okně zavřené pobočky řetězce rychlého občerstvení McDonald’s v Moskvě. foto: Reuters

"Když si přišli pro Chodorkovského, McDonald´s mlčel. Když si přišli pro Navalného, McDonald´s mlčel. Teď si přišli pro McDonald´s...," napsal jeden z vtipálků v narážce na nedávnou minulost, kdy si někdejší nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij odpykal deset let za mřížemi. Opoziční předák Alexej Navalnyj byl zatím odsouzen podmíněně.

VÍCE ZDE:

Zatímco úřady se při zavírání jídelen ohánějí hygienickými předpisy, blogeři podle serveru newsru.com přišli s originálnějším vysvětlením: režim prý popudila "extremistická hesla" hlásaná v podniku jako "Svobodnaja kassa!" ("Volná pokladna!").

Jiní tipují, že prý Kreml rozlítila reklama na hamburger s parmazánem, který se pro Rusy stal symbolem nedostupného západního zboží, zakázaného Vladimirem Putinem.

"Dav hladových Moskvanů už bere McDonald´s útokem a skanduje 'Pryč s Putinem!" hlásala zpráva na Twitteru, která pro mystifikaci využila historický snímek s impozantní frontou z dob otevření první americké jídelny v ještě sovětské metropoli. Pozornější čtenáře zarazilo, že by Moskvané nosili beranice i v srpnu.

‚Symbol kolonizátorského kapitalismu‘

Zdaleka ne všichni ale americké restaurace oplakávají. "Když se země stane úplně civilizovanou, jako první krok vyhodí McDonald´s!" hlásá na svém blogu expertka na fitness Jelena Miroová, jako protiváhu k reklamní tezi, že prý McDonald´s přichází jako první do země, v níž vznikají příznivé podmínky pro podnikání. Prý sovětští předci propadli chuti "odhryznout si kousek demokracie" asi jako Papuánci kouzlu skleněných korálků, ale to přeci neznamená, že by se v Sovětském svazu dalo podnikat - a vůbec je záhodno krotit choutky "symbolu kolonizátorského kapitalismu".

Do smíchu asi není jen 37 000 ruských zaměstnanců sítě, ze tří čtvrtin studentů. "Když si chci promluvit s humanitně vzdělaným člověkem, tak mu řeknu: 'Chickenburger a kolu!'," napsal moskevský večerník v sérii vtipů "na rozloučenou" s McDonald´s. Prý to bývalo nejlepší místo pro oznámení rozchodu s děvčetem: nikde žádné ostré nože, ani vidličky, ani porcelánové nádobí a vždy se tu dalo schovat za tlouštíka.

Nezávislá rozhlasová stanice Echo Moskvy označila "občanskou válku s McDonald´s" za začátek agónie, překročení Rubikonu. Prý Rusko, když už nemá pořádné páky na Západ, tak si počíná jako malý uličník, a není divu, že si všichni ťukají na čelo. "Poslouchej kluku, za chvilku ti dospělí ukážou postýlku a začnou Tě pořádně léčit. Tvého tatínka už jednou takto vyléčili. Medicína od těch dob udělala veliký pokrok, a tak se uzdravíš rychleji," předpověděl komentátor.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat