Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové za útoky na Američany platili, tvrdí lidé z Tálibánu. Někteří bojovníci prý udělají pro peníze cokoli

Svět

  15:00
Washington/Kábul/Praha - Americkými politickými kruhy již několik dnů hýbe kauza týkající se ruské vojenské zpravodajské služby, která údajně nabízela odměny povstalcům spojeným s hnutím Tálibán za zabití vojáků koaličních sil v Afghánistánu, včetně amerických. Prezident Donald Trump od začátku zdůrazňuje, že informace je falešná. Zdroje přímo z Tálibánu nyní tvrdí opak.

ilustrační snímek foto: Reuters

S tvrzením, že zástupci ruských tajných služeb platili bojovníkům Tálibánu a dalším ozbrojeným skupinám v Afghánistánu za útoky na vojáky ze Západu, přišel koncem minulého týdne deník The New York Times.  

Afghánská národní armáda míří do provincie Ghazni, kde se v pondělí zřítilo...
Americký voják z 82. výsadkové divize ze základny Fort Bragg v Severní Karolíně.

Rusové nařčení odmítli, stejný postoj zaujal i Trump. „Nikdo mě, viceprezidenta (Mikea) Pence ani personálního šéfa Bílého domu Marka Meadowse neinformoval o takzvaných útocích Rusů na naše jednotky v Afghánistánu, jak o tom podle ‚anonymního zdroje‘ informoval lživý The New York Times,“ napsal na sociální síť Twitter.

Americký deník s odvoláním na zpravodajské činitele ale poznamenal, že Trump vše věděl a o problému již koncem března diskutovala Národní bezpečnostní rada Bílého domu. Její členové pak údajně navrhli různé možnosti reakce – od diplomatické stížnosti až po sankce. Žádná „odveta“ z americké strany však dodnes nebyla. Trump proto čelí silné kritice opozičních demokratů, že situaci neřešil a varování ignoroval. 

Svědectví členů Tálibánu

Americkému serveru Business Insider se navíc nyní podařilo získat svědectví hned tří členů Tálibánu. Dva současní velitelé a jeden bývalý konstatovali, že k úplatě bojovníků, finančním i materiálním způsobem, za účelem podnícení útoků na americké a další koaliční jednotky, skutečně docházelo a dochází i nadále. Na financování se podle nich mají podílet kromě Rusů i Íránci a Pákistánci.

New York Times lže, Trump se zastal Rusů. Ti měli podle deníku motivovat Tálibance k zabíjení vojáků

„Je spousta skupin a velitelů, kteří jsou s Tálibánem, ale nejsou jím přímo ovládáni. Jsou to lidé, kteří udělají pro peníze cokoliv. Rusko, Írán, Pákistán a další země je pak najmou,“ vysvětlil pro server Business Insider jeden z dotazovaných, bývalý velitel Tálibánu v afghánské provincii Lógar. Podle něj je v regionu známou skutečností, že Rusové spolupracují se skupinami, které potřebují peníze.

Jeho slova nepřímo potvrdil tálibanský velitel Bagdádí z provincie Ghazní. Ten sice tvrdí, že ruský vliv v hlavních strukturách Tálibánu není možný, ale připouští existenci k Tálibánu mnoha přidružených skupin s vazbami na Rusko. „V posledních pěti letech se islámský emirát například v provincii Kundúz značně rozšířil, protože vůdci dostávali peníze a zbraně od ruských zpravodajských služeb,“ doplnil.

Rusové prý Tálibánu nabídli odměny za úspěšné útoky na vojáky koaličních sil

Lidé s vazbami na Tálibán se podle Business Insideru shodují, že peníze jsou potřeba a spolupráce se státy je nutné zlo, které je třeba podstoupit. V této souvislosti je však potřeba zmínit vyjádření oficiálního mluvčího Tálibánu Zabiulláha Mudžáhida, který již dříve zprávu o ruských platbách za zabíjení koaličních vojáků označil za pokus povstalce očernit. Důrazně přitom popřel, že by bojovníci měli „jakékoli vztahy s jakoukoli zpravodajskou službou“.

Američané vstoupili desítkami spojenců do Afghánistánu roku 2001 po teroristických útocích 11. září. Cílem bylo kromě zajetí Usámy bin Ládina a dalších členů teroristické organizace Al-Káida také zničení Tálibánu, který Al-Kaidu podporoval a poskytoval jí zázemí. Přes dílčí úspěchy trvá nepřehledný konflikt na afghánském území dodnes.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat