„Housle byly zabaveny Josefu Špačkovi při pokusu vyvézt je z Ruska. Nejspíše mu tento nástroj opravdu patří, hudebník to ale musí prokázat,“ řekl mluvčí uralských celníků Oleg Četenov. Postup úřadu vysvětlil tím, že už se staly případy, kdy podvodníci dovezli laciné nástroje, aby je v Rusku vyměnili za cennosti a ty vyvezli ze země. „Je to celkem běžný trik podvodníků, proto jsme byli nuceni (ty housle) zadržet,“ řekl.
Špaček podle informací deníku Právo zůstává v Rusku, vyřešení celé záležitosti se dá čekat v příštích dnech.
Housle z poloviny 19. stoletíCenný nástroj vyrobil v roce 1855 Jean-Baptiste Vuillaume, považovaný za jednoho z nejlepších francouzských houslařů. K jeho známým patřil i skladatel Hector Berlioz či fenomenální houslista Niccolo Paganini. |
Nástroj prozkoumají experti
Špaček odehrál v Jekatěrinburgu koncert ve středu 7. října v rámci festivalu Jevrazija (Euroasie). Na webu festivalu také bylo možné se dočíst o houslích, na které hraje a které mu o den později zabavili celníci. Organizátoři ze Sverdlovské státní akademické filharmonie se zdrželi komentáře. Nástroj byl z letiště odeslán na expertízu.
Exekuční podfuk: housle za miliony vyměnil dlužník za obyčejný nástroj![]() |
Agentura TASS připomněla Špačkovy hudební úspěchy a poznamenala, že jeho nástroj za 200 tisíc eur nejsou ani zdaleka nejdražšími houslemi: nástroj, který vyrobil italský mistr Giuseppe Guarneri, se předloni prodal za skoro 20 milionů dolarů (téměř 477 milionů Kč).