Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kupec musel zničit vzácné housle, byly padělek

Housle stradivárky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Housle stradivárky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Housle, které byly prodány přes aukční server eBay, označil jejich kupec za padělek. Aby mu platební internetový systém PayPal vrátil peníze, musel nástroj zničit. Původní majitelka nyní nemá ani údajně vzácné housle v hodnotě 2500 dolarů, ani platbu. Společnost vysvětluje svůj postup platnými obchodními podmínkami, podle nichž musejí být veškeré padělky zničeny.

Majitelka jménem Erica prodala housle kupci do Kanady; ten ovšem požadoval vrácení peněz, protože zpochybnil pravost jejich značky. Podle Eriky takový postup nebyl neobvyklý, protože na trhu s houslemi není značka příliš důležitá. Předměty mají ale i tak velkou uměleckou hodnotu.

Jak popsala Erica příběh na serveru Regretsy.com, systém PayPal kupci oznámil, že peníze dostane zpět jen tehdy, když zničí nástroj značky Bourguignon Maurice a zašle jako důkaz fotografii zničeného předmětu.

Erica lítostivě na serveru popisovala, s jakou pýchou jí kupec posílal fotku zničených houslí, které údajně pamatovaly i druhou světovou válku.

"Píšu sem ale proto, abych zabránila PayPal v dalších podobných nařízeních zničit housle či historické předměty, o kterých nic nevědí. Je mimo moje chápání, proč mi je společnost jednoduše nevrátila," napsala Erica.

V některých zemích je vrácení padělku považováno za zločin

Jak připomíná server The Huffington Post, obchodní podmínky PayPal obsahují odstavec o ničení předmětů, které jsou pravděpodobnými padělky. Mluvčí společnosti to zdůvodnil tím, že v některých zemích je vrácení padělku prodávajícímu považováno za zločin. Zároveň ale podotkl, že firma nařizuje zničení pravděpodobného padělku jen v případě, že jeho nepravost potvrdí nezávislý odborník. Podle mluvčího společnosti bude případ vyšetřen.

Prodejce starých houslí Andrew Hooker listu The Guardian řekl, že jen hlupák by koupil vzácný nástroj, aniž by na něj nejprve zkusil hrát.

"Soucítím s poškozenou stranou, ale bylo bláznivé takhle housle nabízet," dodal Hooker.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....