Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kupec musel zničit vzácné housle, byly padělek

Magazín

  7:00
WASHINGTON - Housle, které byly prodány přes aukční server eBay, označil jejich kupec za padělek. Aby mu platební internetový systém PayPal vrátil peníze, musel nástroj zničit. Původní majitelka nyní nemá ani údajně vzácné housle v hodnotě 2500 dolarů, ani platbu. Společnost vysvětluje svůj postup platnými obchodními podmínkami, podle nichž musejí být veškeré padělky zničeny.
Housle stradivárky (ilustrační foto)

Housle stradivárky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Majitelka jménem Erica prodala housle kupci do Kanady; ten ovšem požadoval vrácení peněz, protože zpochybnil pravost jejich značky. Podle Eriky takový postup nebyl neobvyklý, protože na trhu s houslemi není značka příliš důležitá. Předměty mají ale i tak velkou uměleckou hodnotu.

Jak popsala Erica příběh na serveru Regretsy.com, systém PayPal kupci oznámil, že peníze dostane zpět jen tehdy, když zničí nástroj značky Bourguignon Maurice a zašle jako důkaz fotografii zničeného předmětu.

Erica lítostivě na serveru popisovala, s jakou pýchou jí kupec posílal fotku zničených houslí, které údajně pamatovaly i druhou světovou válku.

"Píšu sem ale proto, abych zabránila PayPal v dalších podobných nařízeních zničit housle či historické předměty, o kterých nic nevědí. Je mimo moje chápání, proč mi je společnost jednoduše nevrátila," napsala Erica.

V některých zemích je vrácení padělku považováno za zločin

Jak připomíná server The Huffington Post, obchodní podmínky PayPal obsahují odstavec o ničení předmětů, které jsou pravděpodobnými padělky. Mluvčí společnosti to zdůvodnil tím, že v některých zemích je vrácení padělku prodávajícímu považováno za zločin. Zároveň ale podotkl, že firma nařizuje zničení pravděpodobného padělku jen v případě, že jeho nepravost potvrdí nezávislý odborník. Podle mluvčího společnosti bude případ vyšetřen.

Prodejce starých houslí Andrew Hooker listu The Guardian řekl, že jen hlupák by koupil vzácný nástroj, aniž by na něj nejprve zkusil hrát.

"Soucítím s poškozenou stranou, ale bylo bláznivé takhle housle nabízet," dodal Hooker.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat