Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bouře Sabine si v Evropě vyžádala nejméně pět obětí, v Polsku zabila padající střecha matku a dceru

Britské úřady rovněž vydaly desítky varování před záplavami, 50 z nich ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britské úřady rovněž vydaly desítky varování před záplavami, 50 z nich ve... | foto: Reuters

Londýn/Paříž/Brusel Bouře, která se v neděli a v noci na pondělí prohnala Evropou, si vyžádala nejméně pět lidských životů. Živlu je připisována smrt dvou řidičů, jednoho na severu Slovinska a dalšího na jihu Anglie; v Polsku přišli o život dva lidé a další osoba zemřela ve Švédsku. I v pondělí musely být kvůli bouřlivému počasí na severozápadě Evropy zrušeny stovky letů či vlakových spojení.

Bez elektřiny se ocitly desítky tisíc domácností v Británii, Německu i ve Francii. Silný vítr působí problémy také v Česku.

Kvůli orkánu, který Němci nazývají Sabine a jehož vítr místy dosahoval až 180 kilometrů za hodinu, v pondělí německá letiště zrušila přes 800 letů. Od nedělního večera byla v celé zemi zrušena také dálková železniční doprava. Tu začaly německé železnice v pondělí dopoledne postupně obnovovat, celý den ale ještě musí cestující počítat se zpožděním, informovala DPA.

Letiště v Mnichově v pondělí zrušilo na 420 letů, desítky letů zrušilo letiště ve Stuttgartu. Stovky odřeknutých spojů jsou také na západě a severu země. Největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem počítalo na pondělí se zrušením 140 letů, vzdušné přístavy v Düsseldorfu a Kolíně nad Rýnem odřekly dohromady dalších 150 letů, Hamburk kolem 90. Dopady to má i na spojení s Prahou, odvoláno bylo několik spojů.

Hasiči v Berlíně sklízí lešení, které strhl silný vítr.
Sabine u pobřezí Anglie.

Stejným potížím čelí i automobilová doprava. V některých částech Německa jsou kvůli vyvráceným stromům neprůjezdné úseky dálnic i dalších silnic. Padající stromy mají také na svědomí několik vážně zraněných. V Saarbrückenu na západě země strom těžce zranil dva lidi, z nichž jeden je v ohrožení života. Vážné zranění hlavy utrpěl také šestnáctiletý mladík, na kterého v lese u Paderbornu v Severním Porýní-Vestfálsku spadla větev.

Francouzská meteorologická služba již v neděli večer vydala oranžovou, tedy druhou nejvážnější výstrahu pro 42 departementů, bezmála polovinu, a varovala před vysokými „záplavovými vlnami“ na pobřeží. V pondělí ráno výstraha stále platila pro 38 departementů na severu Francie. Bez elektřiny se ocitlo na 130 000 domácností.

Zejména na severu Británie bouře, kterou Britové nazývají Ciara, způsobila rozsáhlé záplavy. Podle meteorologů dál varují hrozí zejména sněhové bouře, silný vítr a námraza, které by mohly Británii zasáhnout v příštích třech dnech.

V Belgii v noci na pondělí rychlost větru v nárazech přesahovala 120 kilometrů za hodinu, což je podle místních meteorologů nejvíce za posledních několik let. Místy kvůli popadaným stromům nabíraly velké zpoždění vlaky a v Bruselu v neděli večer i v pondělí ráno nejezdila část městské dopravy.

V Polsku v bouři zemřeli dva lidé: matku a její dceru v lyžařském středisku Bukowina Tatrzańska na jihu země zasáhla na parkovišti padající střecha. Další dvě osoby utrpěly zranění. V Polsku bylo v pondělí bez elektřiny přes 55 000 domácností.

Nejméně jednoho mrtvého si vyžádala bouře Ciara ve Švédsku. V neděli večer se tam se dvěma rybáři převrátil na jezeře člun, jeden z mužů zahynul a po druhém záchranáři pátrají. Ve Švédsku a v Norsku bouře rovněž silně narušila dopravu, v neděli i v pondělí musela být zrušena řada letů a nevyjelo mnoho trajektových a vlakových spojů. Až do půlnoci byl kvůli vichru mimo provoz most spojující přes úžinu Öresund Dánsko se Švédskem.

V Estonsku se ocitlo bez elektřinu 2300 domácnoustí, v Litvě asi 3000, uvedla agentura DPA s odkazem na místní úřady. Silný vítr ovlivnil i místní leteckou a lodní dopravu.

V Česku vítr dosáhl v noci na pondělí rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a přerušil na mnoha místech dopravu i dodávky proudu. Vítr ovlivnil také leteckou dopravu. Preventivně byly uzavřeny některé parky, hřbitovy či zoologické zahrady.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?