8. února 2018 14:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sankce komplikují olympiádu. Severokorejci si domů neodvezou darované Samsungy ani další vybavení

Spojený tým korejských hokejistek na tréninku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojený tým korejských hokejistek na tréninku. | foto: Reuters

TEHERÁN/SOUL Írán si předvolal jihokorejského velvyslance kvůli postihu svých sportovců účastnících se zimní olympiády v Jižní Koreji. Podle agentury Reuters dostane až 4 tisíce účastníků sportovní akce nejmodernější verzi mobilu Samsung. Íránců a Severokorejců se to původně nemělo týkat kvůli sankcím, kterým země čelí. Nakonec mobily ale dostanou všichni bez výjimky.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Ghasemí řekl, že íránská diplomacie sdělila jihokorejskému velvyslanci, že „pokud se firma Samsung za své nemoudré jednání neomluví, bude to mít zásadní dopad na její obchodní vztahy s Íránem“. Jihokorejská firma záležitost odmítla komentovat, protože podle ní o distribuci darů rozhoduje Mezinárodní olympijský výbor (MOV). 

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v reakci na medializaci problému deklaroval, že atleti z obou zemí nakonec telefony dostanou. Účastníci ze Severní Koreje budou požádáni, aby telefony nebrali domů.

Samsung představil edici mobilu Galaxy Note 8 Olympic Games. Ten dostane každý...

Samsung představil edici mobilu Galaxy Note 8 Olympic Games. Ten dostane každý ze sportovců.

Jak napsala agentura Reuters, sankce, které se týkají cestování a zákazu prodeje luxusního zboží i značkových sportovních potřeb, komplikují život organizátorům olympijských her, jež začnou v pátek. Nemohou totiž poskytnout účastníkům ze Severní Koreje totéž, co je připraveno pro olympioniky z jiných zemí. 

Proč Samsungy, jejichž nejnovější verze přijde podle Reuters na 1100 dolarů (23 tisíc korun), neměli původně dostat íránští sportovci, nebylo jasné. V Íránu jsou výrobky firmy Samsung běžně na trhu a obě země udržují dobré obchodní vztahy. Podle íránských zdrojů vlastní telefony Samsung v Íránu téměř 18 milionů občanů. Firma Samsung Electronics je oficiální sponzor her a poskytla 4000 telefonů Galaxy S8 pro všechny účastníky her. Její mluvčí řekl, že o distribuci se postará MOV.

Hokejky a brusle vraťte

V případě Severokorejců se organizátoři olympiády pohybují na tenkém ledě v mnoha případech. Sankce uvalené na KLDR mají zemi potrestat za vývoj vojenské jaderné technologie. Už vyvěšení severokorejské vlajky v olympijské vesnici si vyžádalo výjimku z jihokorejského zákona, který zakazuje oslavování severokorejského režimu, sdělil člen organizačního výboru agentuře Reuters.

Nejistotu vyvolal i případ dresů značkové firmy Nike, který je dalším sponzorem. Severokorejské hokejistky v nich na led nesmějí a musejí použít dresy ušité jednou finskou firmou. 

Severokorejské roztleskávačky přicházejí.
Spojený korejský tým hokejistek.

Dresy americké firmy Nike pro Severokorejky nepřipadají v úvahu, protože americké sankce proti KLDR zakazují americkým podnikům i jednotlivcům obchodovat s KLDR. Podle Reuters budou muset navíc Severokorejky před odjezdem z Jižní Koreje vrátit finské hokejky, brusle i další vybavení, které jim bylo jenom zapůjčeno.

Speciální povolení pro sportovce

Snadná nebyla ani doprava Severokorejců na území jižního souseda. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení si muselo od USA vyžádat dočasné povolení pro let do KLDR. Letadlo dopravilo jihokorejské sportovce na trénink do lyžařského střediska v KLDR a následující den přepravilo zpět i Severokorejce. 

USA zakazují na 180 dní vstup jakémukoli letadlu nebo plavidlu, které se objeví v KLDR. V případě přepravy sportovců byl použit airbus, nikoli boeing vyráběný v USA. Letadlo navíc nesmělo přeletět nad mimořádně přísně střeženou demilitarizovanou zónou a muselo použít trasu nad mořem.

Severokorejci bydlí společně s ostatními sportovci v olympijské vesnici v Kangnungu, ale není jasné, zda byla kvůli nimi přijata mimořádná bezpečnostní opatření. Asi 230 roztleskávaček je ubytováno ve čtyřhvězdičkového hotelu Inje Speedium, v němž přespání za jednu noc stojí v přepočtu 4700 korun, ale také trojnásobek. 

Družstvo na předvádění taekwonda bydlí v soulském pětihvězdičkovém hotelu Grand Walkerhill, kde se v minulosti ubytovaly americké celebrity jako Michael Jackson nebo Paris Hiltonová.

ČTK, abiAlena Bílková