29. listopadu 2014 20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sarkozy na cestě k nové prezidentské kandidatuře. Byl zvolen předsedou UMP

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy byl zvolen lídrem nejsilnější pravicové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy byl zvolen lídrem nejsilnější pravicové... | foto: Reuters

Francouzský opoziční pravicový Svaz pro lidové hnutí (UMP) si za svého předsedu zvolil někdejšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Bývalý šéf Elysejského paláce získal 64,5 procenta hlasů, ukázaly podle agentury Reuters oficiální výsledky internetového hlasování.

Sarkozy učinil další krok na cestě k nové kandidatuře na prezidenta. Výsledek sobotního hlasování je ale méně přesvědčivý, než někteří očekávali.

Před deseti lety, kdy si Sarkozy zatím naposledy zajistil post šéfa UMP, získal 85 procent odevzdaných hlasů. Pravicová formace ho v roce 2007 vynesla do Elysejského paláce, kde ho v roce 2012 vystřídal nynější prezident, socialista François Hollande. Ten si ale u voličů nyní stojí natolik špatně, že bude pravděpodobně vyřazen v prvním kole prezidentských voleb šéfkou protievropských nacionalistů Marine Le Penovou.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle dosavadních průzkumů veřejného mínění má Sarkozy velkou šanci Le Penovou ve druhém kole porazit. Předtím však bude třeba, aby sjednotil vnitřně rozpolcenou stranu UMP, která nemá jasný program. Dále bude muset vyhrát v primárkách, které se plánují na rok 2016, tedy rok před prezidentskými volbami.

Vítězství Sarkozyho v sobotním hlasování se všeobecně očekávalo. Podle řady pozorovatelů bylo klíčové především to, jak velkou podporu se mu podaří získat. Pokud by to bylo méně než 60 procent, šlo by podle některých politologů o neúspěch. Někteří příznivci přitom počítali s výsledkem i přes 70 procent. Konečný výsledek podle agentury AFP naznačuje, že pokud jde o Sarkozyho návrat do politiky, zůstává řada stoupenců pravice zdrženlivá.

O novém šéfovi UMP rozhodovalo zhruba 58 procent z 268.000 stoupenců tohoto pravicového uskupení přes internet. Hlasování narušili hackeři, nešlo však podle AFP o vážný útok. Sarkozyho rivaly byli Bruno Le Maire a Hervé Mariton, kteří získali zhruba 29,2 procenta, respektive 6,3 procenta hlasů.

Devětapadesátiletý Sarkozy označil dnešní výsledek za „nový začátek“ pro UMP. Od příštího týdne se chce setkávat s „hlavními představiteli“ s cílem vytvořit „podmínky pro širší shromáždění“, uvedl také ve sdělení na komunitní síti Facebook.

 
Lidovky.cz, ČTK