Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Saúdi se bojí teroru Islámského státu. Po útocích obklopí mešity strážci

Blízký východ

  10:00
RIJÁD - Saúdská Arábie zpřísnila bezpečnostní opatření kolem všech 94 000 mešit království. Chce ochránit věřící v době pátečních modliteb, kdy se přichází modlit mnoho lidí. Minulé dva pátky spáchali radikálové z organizace Islámský stát (IS) na východě Saúdské Arábie atentáty v šíitských modlitebnách a zabili přes 20 lidí. Mimořádná bezpečnostní opatření budou trvat i po celý muslimský postní měsíc ramadán, který začíná 18. června.

Pohřeb jedné z obětí teroristického útoku na mešitu v Dammámu. foto: Reuters

U mešit bude zdvojnásoben počet stráží a věřící se budou moci modlit výhradně uvnitř staveb, ne na nádvořích.

IS se podle stanice BBC snaží útoky rozpoutat boje mezi saúdskoarabskými menšinovými šíity a většinovými sunnity. Poprvé tato skupina v království zaútočila loni v listopadu a útok tehdy nepřežilo devět lidí. Při květnových atentátech spáchaných v šíitských modlitebnách byly použity vysoce účinné vojenské výbušniny.

Oslabit království

Saúdskoarabský monarcha, král Salmán.

Cílem IS je podle harwardského odborníka Nawafa Obaida oslabit státní instituce konzervativní Saúdské Arábie. IS se přitom hlásí k témuž výkladu islámu, jaký používá království, tedy ke konzervativní puritánské formě. Šíity považuje stejně jako ostatní sunnité za odpadlíky od islámu a pohrdá jimi víc než křesťany. Právě na jejich komunity útočí v Iráku a Sýrii.

Šíitský islám vyznává něco před deset procent z 29 milionů občanů Saúdské Arábie, ostatní jsou sunnité. Šíitská menšina obývá spíš východ země a stěžuje si na diskriminaci. Z východních provincií jsou často hlášeny střety mezi demonstranty a policií.

Žalem zničený král

Hrdinové z mešity. Bratranci zemřeli v boji s teroristou, zachránili stovky životů

Představitelé království na květnové útoky reagovali citlivě, král Salmán, který je na trůně od ledna, řekl, že je zničen žalem. Povolil, aby televize vysílala v přímém přenosu pohřby obětí. Šíitské dobrovolníky, kteří zahynuli při druhém z útoků, označil za hrdiny a mučedníky, což je v zemi, která neměla nikdy ve vládě žádného šíitu, podle BBC zásadní poznámka. Zástupce šíitů ale řekl, že královská rodina se sice k útokům vyslovuje korektně, avšak nereaguje na propagaci nepřátelství vůči šíitům.

IS do tohoto minového pole v Saúdské Arábii vstoupil se zbraněmi a bombami a velice by mu vyhovovalo, kdyby v Saúdské Arábii začal otevřený ozbrojený konflikt sunnitů a šíitů, jelikož pak by se mohl vydávat za jedinou sílu regionu schopnou zastavit údajně rozpínavé šíity. 

Král je mrtev, ať žije chaos. Stín Saúdské Arábie halí Blízký východ

„Napětí mezi saúdskoarabskými sunnity a šíity je už nyní velké kvůli konfliktům v Iráku a Sýrii a kvůli zapojení Rijádu do bojů proti šíitům v Jemenu. IS se snaží vyprovokovat šíitskou menšinu k odvetným akcím. Stačilo by mu, aby šíité vyšli protestovat do ulic,“ sdělil BBC odborník na extremistická hnutí Ajmán Dín. Království má ale podle něj zkušenost s bojem proti teroristům z al-Káidy, s nimiž se vypořádalo před deseti lety. Hlavním mužem boje proti nim byl nynější korunní princ Muhammad bin Najíf Saúd.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...