11. srpna 2019 7:08, aktualizováno  11:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saúdskoarabská koalice zaútočila na Aden ovládaný jihojemenskými separatisty

Separatisté hlídkují  nasilnici během střetů s vládními silami v Adenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Separatisté hlídkují nasilnici během střetů s vládními silami v Adenu. | foto: REUTERS/Fawaz SalmanReuters

Aden Saúdskoarabská koalice v neděli v Jemenu zaútočila na město Aden ovládané jihojemenskými separatisty. Jen několik hodin poté, co obě strany uzavřely příměří, vyzvala separatisty k opuštění města a pohrozila dalšími útoky. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž koaliční ofenziva dále narušuje dosavadní spojenectví obou stran motivované bojem proti povstalcům z řad šíitských Húsíů ze severu země.

Separatisté v sobotu ovládli prezidentský palác a celý Aden, který je sídlem mezinárodně uznávané vlády. Jejich ofenzivu média interpretovala jako konflikt v řadách sil, které dosud společně pod vedením Saúdské Arábie bojovaly proti húsíjským povstalcům. Jemenské ministerstvo zahraničí označilo dění v Adenu za převrat proti mezinárodně uznané vládě.

„Mluvčí Jižní přechodné rady (STC) potvrdil, že se (STC) připojí k příměří vyhlášenému vedením koalice v čele se Saúdskou Arábií,“ uvedli nejprve podle Reuters separatisté označující se zmíněnou zkratkou.

Separatisté hlídkují  nasilnici během střetů s vládními silami v Adenu.
Členové separatistické skupiny z jihu země podporované SAE.

Rijád spolu s vyhlášením klidu zbraní, který vstoupil v platnost v neděli o půlnoci SELČ, vyzval všechny strany, aby se stáhly z pozic získaných v posledních dnech. Zároveň pohrozil, že každého, kdo příměří poruší, vojensky potrestá.

Koalice následně oznámila, že zaútočila na oblast, která představuje „přímé ohrožení“ pro vládu mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Místo nijak neupřesnila, nicméně podle zdrojů agentury Reuters byly terčem útoku jednotky separatistů v okolí prezidentského paláce v Adenu. Prezident Hádí se nyní nachází v Rijádu. „Toto je pouze první operace, po níž budou následovat další...STC má stále šanci se stáhnout,“ uvedla saúdskoarabská koalice.

Při potyčkách mezi separatisty a vládními jednotkami v Adenu od středy zemřely více než dvě desítky lidí, včetně civilistů. Agentura AP uvádí až 70 obětí. Střety svědčí o hlubokých roztržkách v protipovstaleckém táboře a hrozí vyvoláním „občanské války v občanské válce“ na jihu země, uvedla agentura AFP.

Separatisté, které podporují Spojené arabské emiráty, mají o budoucnosti Jemenu odlišné představy než Hádího vláda. Dosud ale byli klíčovým členem koalice bojující od roku 2015 proti povstalcům z řad Húsíů.

Boje uvěznily obyvatele Adenu v jejich domech, kde mají často velmi omezené dodávky vody. Podle místních obyvatel střety v noci na dnešek částečně ustaly. Další člen arabské koalice, Spojené arabské emiráty, které ozbrojily a vycvičily tisíce separatistů, vyzvaly ke klidu. Rijád oznámil, že uspořádá krizovou schůzku, která by měla řešit současnou situaci v zemi. Hádího vláda již vyzvala představitele SAE, aby separatisty z jihu přestali podporovat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz