13. dubna 2017 17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalá vězenkyně Savčenková založila na Ukrajině vlastní politickou stranu

Nadija Savčenková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadija Savčenková. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinská poslankyně Nadija Savčenková, známá z dvouleté internace v ruském vězení, ve čtvrtek založila vlastní politickou stranu s názvem Společenskopolitická platforma Nadiji Savčenkové. Informovala o tom ukrajinská média. Na prvním sjezdu, který se ve čtvrtek konal v Kyjevě, Savčenkovou zvolili do čela strany.

Ukrajinská politička je jednou z výrazných postav konfliktu na východní Ukrajině, který si od dubna 2014 vyžádal na 10 000 mrtvých. Sama se do boje přihlásila jako dobrovolnice, zajali ji však separatisté a předali Rusku. Po dvouleté vazbě ji ruský soud shledal vinnou z nezákonného překročení ruských hranic a z vraždy dvou ruských novinářů, kteří byli zabiti v létě 2014, a uložil jí trest 22 let vězení. Následně ji Moskva vyměnila s Kyjevem za dva ruské vojáky, zajaté na Ukrajině.

„Ukrajina, to jsem já,“ říká v rozhovoru pro LN Nadija Savčenková. Po politické...
Konečně svobodná. Nadija Savčenková se sestrou Virou po příletu na kyjevské...

Do ukrajinského parlamentu se Savčenková dostala na kandidátce strany Vlast (Baťkivščyna) někdejší premiérky Julije Tymošenkové. V prosinci 2016 však z této strany vystoupila a následně ve Lvově založila občanskou platformu Hnutí ukrajinského národa. Ta však podle Savčenkové není politickou stranou.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!