Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schwarzenberg bude vyjednávat příměří

Svět

  22:44
PAŘÍŽ - K "trvalému příměří" v pásmu Gazy, umožňujícímu přístup humanitární pomoci, vyzývají ministři zahraničí zemí EU na své mimořádné schůzce v Paříži. Řekl to francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, který schůzku svolal po dohodě s Českou republikou, jež od 1. ledna přebírá předsednictví EU. Předpokládá se, že Kouchner by do oblasti v nejbližších dnech mohl osobně zamířit spolu se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem.

Karel Schwarzenberg foto: Lidové noviny

"Přejeme si příměří, a to trvalé a dodržované, samozřejmě s přístupem humanitární pomoci, protože je tam mnoho obětí a je nutné zajistit jejich záchranu a potom také návrat k mírovému procesu," citovala Kouchnera agentura AFP.

Z dnešního vyjádření izraelského ministra vnitra Meira Šitrita, že "pro příměří není místo", vyplývá, že přinejmenším v příštích dnech nebudou výzvy EU ohledně zastavení bojů vyslyšeny.

Kouchnerovi proto jde hlavně o to, aby se uplatňovalo takzvané humanitární příměří, jehož podstatou je alespoň dočasné přerušování bojů, aby se do postižených oblastí mohla nerušeně dodávat humanitární a zdravotnická pomoc. Francouzský ministr již o tom s představiteli izraelské vlády jedná a své evropské kolegy chce seznámit s dosavadními výsledky svého úsilí.

O situaci v Gaze dnes telefonicky jednal i takzvaný blízkovýchodní kvartet tvořený EU, OSN, USA a Ruskem. Kvartet vyzval k okamžitému zastavení bojů v Gaze v rámci "plně respektovaného" příměří, citovala agentura AFP z komuniké vydaného OSN po konferenci členů kvartetu.

Schwarzenberg vyjede vyjednávat
Předpokládá se, že by do oblasti v nejbližších dnech mohli osobně zamířit i Kouchner spolu se Schwarzenbergem. "Vyjedu na každý pád do těchto končin, poněvadž samozřejmě předsednická země v takové situaci musí konat," řekl dnes Schwarzenberg České televizi.

Už 1. ledna přijede do Paříže izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová na jednání s prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Země EU nemají ve vztahu k Izraeli, s nímž se začala unie v poslední době sbližovat, jednoznačný postoj. Vyvážit se ho snaží jednak odsouzením "provokací" Hamasu, který konflikt odstartoval ostřelováním Izraele raketami, ale zároveň i izraelského "vojenského řešení". EU se pustila do takzvané "zesílené spolupráce" s židovským státem, kterou mají korunovat summity EU-Izrael.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat