27. března 2015 11:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sebevražda v důsledku bludů, míní o kopilotovi airbusu psychiatr

Andreas Lubitz na maratonu v Hamburku v roce 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andreas Lubitz na maratonu v Hamburku v roce 2009. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský uznávaný vedoucí psychiatr se domnívá, že u druhého pilota, který údajně úmyslně vyvolal úterní zřícení airbusu ve Francii, mohlo jít o sebevraždu. Sebevražedný úmysl je u někoho tak silný, že převažuje nad vším ostatním, řekl agentuře AFP šéf psychiatrických služeb pařížské nemocnice Tarnier-Cochin Bernard Granger.

Podobně se vyjádřila řada dalších odborníků, které citoval britský a další evropský tisk. Piloti a psychologové přitom podle Reuters varují, že není znám způsob, jak podobným incidentům v budoucnosti zabránit.

Chorobný altruismus

„Kdyby se jednalo o jednoduchý případ, spáchal by sebevraždu jiným způsobem. Mohl ale trpět skrytým šílenstvím. V případech blouznivých melancholií může jít o určitý pocit altruismu. Člověk si myslí, že svět je tak příšerný, že pro záchranu ostatních před tímto hrozným světem je zabije také,“ řekl profesor k osobám, které při své sebevraždě způsobují úmyslně smrt dalších lidí. U většiny případů „altruistických sebevražd“ jde o podle něj o lidi, kteří zabijí svou rodinu a nakonec sebe.

V chování sebevrahů přitom podle něj často nic nenaznačuje, že může dojít k něčemu strašnému. „Mnohdy se stává, že deprimovaná osoba, která se rozhodla spáchat sebevraždu, pociťuje určitý druh předčasné úlevy. S představou, co se stane, se před svým činem paradoxně chová na pohled zcela normálně,“ vysvětlil odborník. Lidé z okolí nějakého sebevraha podle Granger často říkají, že je jeho čin velmi překvapil.

Vyšetřovatelé prohledali také byt Lubitzových rodičů, odnesli z něj několik...
Svíčka - ilustrační foto.

„Lidé jsou lidé a duševně zdraví lidé mnohou ztratit nervy. Veškeré testy pilotů nezabrání někomu, kdo se zblázní, aby udělal něco tak hrozného jako toto. Ať už kvůli rozchodu, bolestivé ztrátě nějaké osoby či finančním problémům,“ řekl deníku The Independent jeden bývalý britský zkušený linkový pilot. Podle listu druhý polit airbusu spáchal „sebevraždu a hromadnou vraždu“.

Také například lékař specializovaný na letectví David Powell je podle Reuters přesvědčený, že přes veškeré testy bude i nadále těžké předvídat chování lidí a předejít podobným katastrofám.

Záhadné chování

V německých médiích se množí spekulace, že 27letý pilot, jenž podle francouzských úřadů úmyslně poslal k zemi airbus společnosti Germanwings, trpěl depresemi nebo syndromem vyhoření. Deprese prý byly i důvodem přerušení jeho leteckého výcviku před šesti lety.

Francouzské úřady ve čtvrtek na základě záznamů první černé skříňky uvedly, že druhý pilot měl „evidentní vůli zničit letadlo“. Zároveň ale odmítly označit pilotovo jednání za sebevraždu. Označit pilotovo jednání za sebevraždu odmítl ve čtvrtek také šéf Lufthansy, mateřské společnosti aerolinek Germanwings, Carsten Spohr. Podle Spohra není možné slovo sebevražda použít v případě, kdy zahyne dalších 149 lidí. Chování pilota, který prošel všemi testy, tedy i psychologickými, označil za záhadu.

Z rozboru záznamníku hovorů v pilotní kabině podle vyšetřovatelů vyplývá, že druhý pilot využil okamžiku, kdy kapitán odešel na toaletu. Zpět ho navzdory opakovaným výzvám a bušení na dveře odmítl pustit a zahájil klesání. Ze záznamu je patrné, že druhý pilot až do nárazu do hor dýchal.

TRAGÉDIE AIRBUSU A320

Letoun A320 nad Francií začal náhle klesat z cestovní hladiny takřka 12 tisíc metrů nad mořem do výšky dvou tisíc metrů. Pak narazil do alpského masívu. Piloti nevyslali žádný nouzový signál. Poplach vyhlásilo francouzské řízení letového provozu, které sledovalo podivné klesání. Nehodu nikdo ze 150 lidí na palubě nepřežil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz