2. července 2017 10:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sebevražedné útoky v Damašku si vyžádaly nejméně osm mrtvých

Výbuch v Damašku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch v Damašku. | foto: APČTK

DAMAŠEK Nejméně osm mrtvých a 12 zraněných si vyžádaly útoky sebevražedných atentátníku v syrském Damašku, napsala agentura AP s odvoláním na syrskou státní televizi. Agentura Reuters zatím s odkazem na policejní zdroje píše o sedmi mrtvých a 13 zraněných.

Úřady v Damašku brzy ráno sledovaly tři auta se sebevražednými atentátníky. Dvě z nich se jim na silnici, která vede k letišti, podařilo zlikvidovat. Třetí atentátník však vjel do centra města a odpálil nálož, když byl obklíčen. Exploze způsobila nejen ztráty na životech, ale také značné hmotné škody.

„Úřady sledovaly tři auta se sebevražednými atentátníky, dvě z nich se jim podařilo u vjezdu do Damašku na silnici, která vede k letišti, zlikvidovat. Třetí auto úřady obklíčily na náměstí Tahrír, terorista se však následně vyhodil do povětří,“ uvedla syrská televize s tím, že si exploze vyžádala mrtvé. Zda se v případě prvních dvou náloží sebevražední atentátníci sami odpálili, nebo jestli šlo o kontrolovanou explozi vyvolanou policií, nicméně podle AP zatím není jasné.

„Slyšeli jsme střelbu okolo 06:00 (04:00 SELČ) a následně výbuch, který zničil okna okolních domů,“ řekl agentuře AFP Muhammad Tináví, který žije u náměstí Tahrír, kde útočil třetí atentátník.

Od začátku války v Sýrii v roce 2011 zůstal Damašek, kde sídlí vláda prezidenta Bašára Asada, ostrými boji nedotčen. Sebevražední atentátníci však ve městě spáchali několik útoků, při kterých zabili desítky osob.

Je to již druhý podobný útok u syrského hlavního města v posledních měsících. Na konci května auto naplněné výbušninami explodovalo u Damašku na silnici k mezinárodnímu letišti. Vůz vybuchl v okamžiku, kdy se blížil ke kontrolnímu stanovišti vládních jednotek. Zemřeli tehdy dva lidé, zřejmě atentátníci.

V březnu si série čtyř teroristických útoků v Damašku vyžádala více než 100 životů. Ke dvěma z nich se přihlásila bývalá odnož teroristické sítě Al-Káida.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz