18. června 2017 23:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Napětí ve vzduchu. Americká stíhačka F/A-18E sestřelila nad Sýrií vládní Su-22

Dvě stíhačky F/A-18E Super Hornet amerického námořnictva . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě stíhačky F/A-18E Super Hornet amerického námořnictva . | foto: U.S. Air Force

DAMAŠEK Mezinárodní koalice, která pod velením USA bojuje v Sýrii proti radikálům, v neděli sestřelila syrské armádní letadlo. Incident se stal na jihu provincie Rakka. Americká armáda oznámila, že americká stíhačka F/A-18E Super Hornet sestřelila syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22, který shazoval bomby na syrské povstalce podporované Spojenými státy.

Podle prohlášení velení Combined Joint Task Force – Operation Inherent Resolve došlo k útoku večer. „V 18:43 odhodil syrský vládní Su-22 bomby poblíž bojovníků Syrských demokratických sil. V souladu s pravidly kolektivní obrany spojenců byl bombardér okamžitě sestřelen stíhačkou F/A-18E Super Hornet,“ stojí v prohlášení.

Podle blízkovýchodní zpravodajky Telegraphu Josie Ensorové byl syrský pilot při akci zabit. Podle dostupných údajů jde o vůbec první sestřel nepřítele ve vzduchu americkou stíhačkou od roku 1999.

Stíhací bombardér Suchoj Su-22 v libyjských barvách.

Stíhací bombardér Suchoj Su-22 v libyjských barvách.

Boje 40 km od Rakky

Podle agentury AFP vypukly v neděli vůbec poprvé pozemní boje mezi syrskou armádou a arabsko-kurdskými bojovými jednotkami podporovanými USA v provincii Rakka, kde koalice povstaleckých sil dobývá stejnojmennou baštu teroristické organizace Islámský stát (IS). Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) boje vypukly večer ve dvou vesnicích ležících asi 40 kilometrů jižně od Rakky.

V prohlášení syrské armády se uvádí, že „takzvaná mezinárodní koalice“ zaměřila na jihu Rakky jedno ze syrských vojenských letadel, které se účastnilo operace proti IS. Generální štáb v prohlášení uvedl, že jde o zjevný útok, který dokazuje skutečnou pozici USA, totiž, že stojí na straně terorismu a snaží se ovlivnit schopnosti syrské armády. Ta je se svými spojenci podle prohlášení jedinou aktivní silou, která legitimně bojuje v Sýrii proti terorismu.

„Tento útok svědčí o spolupráci mezi USA a IS a odhaluje ďábelské úmysly USA v šíření terorismu s cílem prosadit americko-sionistické plány v této oblasti,“ stojí v prohlášení. Armáda v něm dále ujišťuje, že útok na letadlo neovlivní odhodlání armády pokračovat v boji proti IS a dalším teroristickým organizacím.

Lavrov: ‚Vyhněme se jednostranným akcím‘

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí kvůli nedělnímu sestřelení syrského armádního letounu mezinárodní koalicí vyzval USA, aby se v Sýrii zdržely jednostranných akcí. Oznámil rovněž, že se 10. července v kazašské metropoli Astaně uskuteční další kolo rozhovorů o urovnání konfliktu v Sýrii.

Syrská televize v neděli informovala, že bojový letoun mezinárodní koalice sestřelil stroj syrské armády na jihu provincie Rakka. Americká armáda v této souvislosti později potvrdila, že její stíhačka sestřelila syrské letadlo, které shazovalo bomby na syrské povstalce podporované Spojenými státy.

Damašek na druhé straně tvrdí, že letoun byl sestřelen při akci namířené proti bojovníkům Islámského státu.

„Vyzýváme USA a všechny ostatní, kteří mají své síly nebo své poradce ‚na zemi‘ (v Sýrii), aby dodržovali koordinaci v naší práci,“ uvedl Lavrov podle agentury TASS v pondělním prohlášení.

„Vybízím všechny, aby se vyhnuli jednostranným akcím, aby respektovali územní celistvost Sýrie a připojili se k naší společné práci, která je dohodnutá se syrskou vládou,“ dodal šéf ruské diplomacie.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz