14. června 2017 11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koalice vedená USA ohrožuje civilisty v Rakce bílým fosforem. Oběti zatím známy nejsou

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) před Rakkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) před Rakkou. | foto: Reuters

DAMAŠEK Mezinárodní koalice vedená USA, která podporuje v Sýrii povstalce v bojích proti teroristickému hnutí Islámský stát (IS), ohrožuje životy civilistů při bojích o město Rakka použitím bílého fosforu. Uvedla to ve středu organizace chránící lidská práva Human Rights Watch (HRW). Nicméně přiznala, že zatím nemá ověřené zprávy o zraněních či obětech v Rakce. USA se hájí tím, že tento prvek užívají jen k osvětlení bojových cílů.

Mezinárodní úmluvy zakazují použití bílého fosforu v obydlených oblastech. Podle HRW může kromě požárů způsobit lidem těžké popáleniny. „Nezáleží na tom, jak je bílý fosfor použit, přesto znamená vysoké riziko pro civilisty v hustě obydlených oblastech jako je Rakka či Mosul,“ uvedl zástupce organizace Human Rights Watch Steve Goose.

Mezinárodní koalice v čele s USA podporuje při bojích o Rakku arabské a kurdské povstalce, kteří se snaží toto město dobýt zpět z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS). V Rakce jsou ale podle HRW stále desetitisíce civilistů, podle Dětského fondu OSN je tam v ohrožení života i na 40 tisíc dětí.

Podle mluvčího koalice Ryana Dillona USA používají bílý fosfor v souladu s mezinárodním právem a tak, aby zabránily možným vedlejším účinkům na civilisty. Spojené státy i některé další země se při podobných obviněních hájí tím, že tento prvek používají jen při útocích na bojové cíle, a to buď k vytvoření kouřové clony ve dne, nebo naopak k osvětlení za tmy.

Pokud střela s bílým fosforem exploduje, reaguje prvek se vzduchem a vytvoří hustý bílý dým. Dostane-li se ale do kontaktu s tkání může způsobit její propálení až na kost.

Už za první světové války používaly některé armády bílý fosfor jako součást bomb. Podobná munice byla nasazena i ve válkách v Koreji a ve Vietnamu. Podle organizace Amnesty International používal bomby s bílý fosforem například i Izrael v bojích proti radikálnímu hnutí Hamas v Pásmu Gazy.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz