19. června 2017 14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Sestřelíme vše v hledáčku našich letadel.‘ Moskva ruší komunikační kanál s USA v Sýrii

Voják Syrských demokratických sil (SDF) s dronem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voják Syrských demokratických sil (SDF) s dronem. | foto: Reuters

DAMAŠEK/MOSKVA Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF), která v Sýrii bojuje proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS), v pondělí oznámila, že na její pozice v provincii Rakka útočí syrská armáda. Sestřelení syrského vojenského letounu americkou stíhačkou v neděli nad Rakkou zase vyvolalo ostrou reakci syrské armády i Ruska, které je spojencem syrské vlády.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí vyzval Spojené státy, aby se v Sýrii zdržely jednostranných akcí. Jeho náměstek Sergej Rjabkov onačil sestřelení letadla za agresi, jíž Washington napomáhá teroristům. Americká armáda sestřelení označila za akt sebeobrany, protože syrské letadlo útočilo na pozice SDF u Tabky.

Americká armáda potvrdila, že její stíhací letoun F-18 v neděli sestřelil syrský vojenský stroj Su-22, který ale předtím shodil bomby poblíž pozic oddílů SDF. Damašek ve svém prohlášení tvrdí, že sestřelené letadlo bylo na bojové misi zaměřené proti IS.

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že v oblastech, kde operuje ruské letectvo, bude Rusko považovat jakékoli létající objekty za možné cíle útoku. Rusové podle oznámení úřadu přerušují komunikaci s USA používanou dosud k prevenci leteckých incidentů nad Sýrií, a to počínaje pondělkem. Americká armáda prý tento kanál před nedělním útokem na syrské letadlo nepoužila.

Rusko hodlá svou protileteckou obranu umístěnou v Sýrii využívat ke sledování všech letadel mezinárodní koalice, která se budou pohybovat západně od řeky Eufrat. Bude se to týkat i bezpilotních strojů.

Stíhací bombardér Suchoj Su-22 v libyjských barvách.
Dvě stíhačky F/A-18E Super Hornet amerického námořnictva .

Mluvčí koalice SDF Talál Sillo v pondělí oznámil, že syrské síly proti SDF „zahájily rozsáhlé útoky, při nichž využívají letadla, dělostřelectvo i tanky“. SDF podle něj bude nucena reagovat, jestliže tyto útoky neskončí.

SDF podle agentury Reuters pohrozila, že bude-li to pokračovat, budou se muset její bojovníci bránit. SDF se snaží osvobodit město Rakka, kde má IS hlavní stan. Jejím spojencem je mezinárodní letecká kolice, které velí Spojené státy.

Koalice SDF zahájila ofenzivu proti městu Rakka 6. červa, ze vzduchu arabské a kurdské bojovníky podporuje mezinárodní koalice. V blízkosti Rakky bojuje ale i syrská armáda a od zahájení ofenzivy nebylo jasné, zda své operace koordinuje se SDF.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz