18. srpna 2019 7:51, aktualizováno  13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sebevražedný atentátník na svatbě v Kábulu zabil 63 lidí. Dalších 182 je zraněno

Afghánský voják v prostoru haly, kde došlo k atentátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánský voják v prostoru haly, kde došlo k atentátu. | foto: ČTK

KÁBUL Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných. Oznámilo to v neděli afghánské ministerstvo vnitra. Mezi oběťmi jsou ženy a děti. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, radikální hnutí Tálibán odpovědnost popřelo. Afghánský prezident Ašraf Ghaní řekl, že Tálibán se nemůže odpovědnosti zřeknout, protože poskytuje základnu teroristům. O pár hodin později se k útoku přihlásil Islámský stát.

Výbuch nastal ve svatebním komplexu v západní části hlavního města, kde žije mnoho příslušníků menšinového šíitského etnika Hazárů. Atentátník se odpálil u pódia, kde hráli hudebníci. Hazárové se hlásí k šíitské větvi islámu, zatímco většina Afghánců vyznává sunnitský islám. Hazárové jsou opakovaně cílem atentátů ze strany sunnitských extremistů.

V Afghánské metropoli šlo o nejkrvavější útok od loňského ledna, kdy při pumovém útoku na sanitku zemřelo 103 lidí. „Všichni utíkali,“ popsal situaci po výbuchu jeden z přeživších číšníků. Explozi nepřežilo několik jeho kolegů. „Viděl jsem mnoho žen a dětí, jak křičí a pláčou,“ dodal.  

Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura AFP, vynášeli přivolaní policisté z budovy mrtvá těla. Mluvčí ministerstva vnitra potvrdil, že pachatelem útoku byl sebevražedný atentátník.

K útoku došlo den po atentátu v mešitě u pákistánského města Kvéta, kde zemřeli čtyři lidé včetně bratra vůdce afghánského Tálibánu Háfize Ahmadulláha. Tálibán ale sobotní akci v Kábulu v prohlášení označil za „zakázaný a neospravedlnitelný“ a popřel, že by se na ní podílel. K odpovědnosti se následně bez předložení důkazu přihlásil Islámský stát.

Afghánští vojáci na místě výbuchu.
Afghánský policista na místě, kde došlo k výbuchu.

Svatební oslavy v Afghánistánu, kterých se obvykle účastní stovky lidí, probíhají ve dvou sálech, kde se odděleně baví muži a ženy. Výbuch nastal v sekci určené pro muže. Na svatbu bylo pozváno kolem 1200 hostů, řekl agentuře AP Ahmad Omin. Ženil se bratranec jeho otce.

„Byl jsem se ženichem ve druhé místnosti, když jsme uslyšeli výbuch. Pak už jsem nemohl nikoho najít. Všichni v sále leželi,“ popisuje neštěstí Omin.

Smrtící exploze přerušila více než týden trvající klid v hlavním městě Afghánistánu. Před deseti dny rušnou západní částí Kábulu otřásl výbuch silné nálože ukryté hnutím Tálibán v autě. Útok, který byl namířený proti afghánským bezpečnostním silám, zabil 14 lidí a dalších 145 zranil. Většinu obětí tvořili civilisté.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!