Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Sedm let za poklidné deštníkové protesty. ‚Budeme pokračovat v boji za demokracii‘

Svět

  5:00
HONGKONG/PRAHA - „Hongkongské soudy tím, že označily poklidné protesty jako nepřístojné jednání, vyslaly jasnou a strašlivou zprávu, že podporují vládní snahy stíhat aktivisty a umlčí jakýkoliv projev nesouhlasu,“ uvedla Maya Wangová z čínské pobočky Human Rights Watch.

Protestující s deštníkem foto: ČTK

Reagovala tak na rozhodnutí soudu, kterým bylo devět aktivistů uznáno vinnými z „veřejného pohoršení“. Aktivisté jsou totiž soudem považováni za lídry „deštníkového hnutí“, které zaplnilo ulice Hongkongu v roce 2014. Demonstranti tehdy používali ve velkém deštníky, aby se ochránili před pepřovým sprejem, jejž na ně stříkaly policejní jednotky, což dalo jméno samotnému hnutí.

Bouřlivé demonstrace proti vládě venezuelského prezidenta Madura. Celkem je přes třicet zraněných

Účastníci demonstrací požadovali v ulicích zcela svobodné volby správce Hongkongu. V současnosti správce volí 1200členná komise, v níž převažují přívrženci centrální čínské vlády. Když protestní akce vrcholily, zapojilo se do nich v některé dny až 100 tisíc lidí. Skupina obžalovaných, nazývaná „deštníková devítka“, stanula poprvé před soudem dva roky po nepokojích, tedy až v době, kdy protesty naprosto utichly. Úterní verdikt soudu však opět zažehl obavy o budoucnost politické svobody ve městě a před soudní budovou na verdikt čekala asi stovka lidí, někteří z nich drželi nad hlavami jako symbol žluté deštníky.

„Budeme pokračovat v našem boji za demokracii, technicky jsme ale porušili zákon a budeme muset nést právní odpovědnost,“ uvedl poklidně pro agenturu Reuters jeden z hlavních představitelů hnutí Benny Tai ještě před vynesením rozsudku.

Profesor práv i reverend

Odsouzení přitom nejsou žádní násilníci. Mezi vinnými je například šedesátiletý profesor sociologie Chan Kin-man, čtyřiapadesátiletý profesor práv Benny Tai či pětasedmdesátiletý reverend Chu Jiu-ming. Soud je uznal vinnými za jejich role v protestech na základě zákona z období britské koloniální éry. Bývalá britská kolonie Hongkong přešla pod správu Číny v roce 1997. Peking od té doby posiluje kontrolu nad tímto územím, ačkoli slíbil zachovat jeho svobody a vysokou míru autonomie. Všichni tři výše zmínění byli obviněni ze „spiknutí za účelem vyvolání veřejných nepokojů“. Bennyho Taie a Chana Kin-mana pak soud viní i z podněcování druhých k veřejným nepokojům.

Soud sice ještě neoznámil výši trestů pro aktivisty, ale mohou dostat až sedm let vězení. Zbylou šestici tvoří prodemokratičtí poslanci a členové hongkongské federace studentů, která se na pořádání demonstrací podílela.