15. ledna 2017 16:38, aktualizováno  17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump je prostořeký a Rusku nerozumí, tvrdí šéf CIA Brennan

Šéf CIA John Brennan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf CIA John Brennan. | foto: Reuters

WASHINGTON Budoucí americký prezident Donald Trump nechápe záměry, možnosti a skutky Ruska v mnoha částech světa. Při ospravedlňování Moskvy by měl být velmi opatrný, jeho živelnost bezpečnostní zájmy Spojených států neochrání. V televizní stanici Fox News to v neděli prohlásil odcházející ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan.

Brennan obhajoval rozhodnutí šéfů hlavních amerických tajných služeb informovat Trumpa o existenci kompromitujících dokumentů, které na budoucí hlavu státu údajně shromáždila Moskva. Neprověřené kompromitující informace, jejichž obsah se dostal na veřejnost, Trump označil za naprostý výmysl, distancovalo se od nich i Rusko.

Trump v jednom ze svých nedávných tweetů naznačil, že za únikem informace o kompromitujících složkách mohou stát americké tajné služby. Budoucí prezident jejich činnost v této souvislosti přirovnal k poměrům v nacistickém Německu, což v neděli Brennan označil za pobuřující.

Jednašedesátiletý Brennan v hlavní americké rozvědce pracuje čtvrt století a v jejím čele stojí od března 2013. Trump coby nástupce Baracka Obamy si za ředitele CIA vybral konzervativního republikána Mikea Pompea, podle shodného názoru amerických komentátorů Senát jeho kandidaturu bez větších problémů potvrdí.

V televizi Fox News v neděli Brennan konstatoval, že Trump americké zpravodajské komunitě nevěří. „Jaký signál to může vyslat?“ položil si otázku. Poznamenal, že zvolený prezident, který se ujme úřadu příští pátek, by měl být ve svých veřejných projevech „velmi ukázněný“. Aby mohl učinit kompetentní rozhodnutí, musí přesně znát, jaké poznatky mají USA k dispozici.

„Živelnost není nic, co by ochránilo zájmy národní bezpečnosti, takže pokud mluví nebo na něco reaguje, měl by si uvědomit, že následky a dopady na USA mohou být dalekosáhlé,“ řekl Brennan. „Nejde jen o Trumpa, jde o Spojené státy,“ dodal.

Čím dřív se Trump sejde s Putinem, tím lépe, tvrdí Peskov

Čím dřív se uskuteční setkání nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa s kremelským vůdcem Vladimirem Putinem, tím lépe. V rozhovoru v americké televizi NBC to prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Stanovit přesné datum je na nich, dodal. Putin podle něj pošle Trumpovi k páteční inauguraci blahopřání, jak to vyžaduje diplomatický protokol.

Média zaujala informace britského listu The Sunday Times, že Trump a Putin se sejdou několik týdnů po inauguraci, pravděpodobně v islandské metropoli Reykjavíku. Po zveřejnění zprávy ale následovala rychlá dementi. Informaci popřely zdroje z Trumpova štábu, o přípravě vrcholného setkání neví nic Peskov ani islandské úřady.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz