23. ledna 2017 12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jsme odříznuti od světa,‘ žádal o pomoc šéf hotelu jen hodiny před lavinou

Pod tíhou sněhu se propadla střecha hotelu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pod tíhou sněhu se propadla střecha hotelu. | foto: Reuters

ŘÍM Ředitel hotelu Rigopiano, který minulý týden ve střední Itálii zavalila mohutná lavina, několik hodin před neštěstím naléhavě žádal úřady o pomoc. Učinil tak po prvním z několika zemětřesení, které střední Itálii ten den postihlo. S odvoláním na policejní vyšetřovatele o tom informoval italský list Corriere della Sera.

V hotelu na úpatí pohoří Gran Sasso v regionu Abruzzo po pádu laviny zahynulo nejméně šest lidí. Záchranné práce pokračují, protože 23 lidí se stále pohřešuje. Zachránit se zatím podařilo 11 lidí.

„Klienti hotelu mají po zemětřesení strach. Telefony nefungují. Jsme odříznuti od světa, silnice jsou zablokované. Generátory na výrobu elektřiny vydrží jen do zítra,“ napsal ředitel hotelu Rigopiano Bruno di Tommaso v e-mailu, který poslal prefektovi provincie Pescara, oblastní policii a starostovi města Farindola.

Italští záchranáři a dobrovolníci na místě neštěstí.
Rozsáhlé záchranné akce

První otřesy o síle zhruba 5,3 stupně zasáhly střední Itálii 18. ledna asi v 10:25 místního času. Necelou hodinu poté následovalo silnější zemětřesení o intenzitě 5,7 stupně a pak ještě dva o něco slabší otřesy. Lavina se na hotel Rigopiano zřítila kolem 16:30, uvedla agentura ANSA.

Záchranáři ještě stále pokračují v ručním odklízením sněhu. Těžkou techniku zatím podle nich nelze použít, protože v troskách se vytvořily vzduchové kapsy, kde ještě může být někdo živý. Šance na přežití se ale v chladném prostředí rychle snižuje. Zatím poslední přeživší se podařilo zachránit v sobotu.

Se silným sněžením se Itálie potýká už od začátku roku. V pátek agentura ANSA informovala, že jen ve středovýchodní Itálii je kvůli sněhu odříznuto od světa téměř 40 měst a vesnic.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz