31. července 2018 7:33, aktualizováno  8:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf opozice v Zimbabwe uvedl, že si ve volbách vedl velmi dobře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Žena volí v hlavním městě Zimbabwe Harare. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena volí v hlavním městě Zimbabwe Harare. | foto: Reuters

HARARE Šéf opozice v Zimbabwe Nelson Chamisa na Twitteru napsal, že si jeho Hnutí pro demokratickou změnu vedlo v pondělních volbách velmi dobře a je připraveno sestavit novou vládu. Doplnil přitom, že se straně podařilo získat výsledky sčítání hlasů z 10 tisíc volebních místností. Informovala o tom agentura Reuters.

Zimbabwané v pondělí volili nového prezidenta a zároveň poslance i členy místních zastupitelstev. V prezidentských volbách se o funkci ucházelo 23 kandidátů a do parlamentu se chce dostat 55 politických stran. Volební komise již předem oznámila, že konečné výsledky zveřejní do pěti dnů od hlasování. 

V pondělních prezidentských volbách byli hlavními favority úřadující prezident, 75letý Emmerson Mnangagwa z vládní strany ZANU-PF a 40letý opoziční lídr Nelson Chamisa z Hnutí pro demokratickou změnu. Do čela země tak nastoupí po více než 30 letech někdo jiný než autokratický prezident Robert Mugabe. 

31.července 2018 v 04:50, příspěvek archivován: 31.července 2018 v 07:42

Winning resoundingly...We now have results from the majority of the over 10 000 polling stations. We’ve done exceedingly well. Awaiting ZEC to perform their constitutional duty to officially announce the people’s election results and we are ready to form the next gvt.#Godisinit

Kromě volební komise provádí sčítání hlasů také několik občanských sdružení. Výsledky nicméně nesmí zveřejnit, dokud tak neučiní komise. Podle zdroje v jednom ze sdružení, je příliš brzy na odhadování vítěze, jelikož si oba kandidáti vedli dobře. 

Mnangagwa byl označován za favorita, ale v posledních průzkumech začalo být patrné, že výsledky budou těsné. Pokud žádný kandidát nezíská více než polovinu hlasů, bude se 8. září konat druhé kolo. 

Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe volí nového prezidenta.
Fronta na zimbabwské všeobecné volby v Harare.

Vítěz bude mít před sebou úkol dát Zimbabwe dohromady po 37 letech vlády Mugabeho, která byla poznamenána korupcí, diplomatickou izolací a způsobila hlubokou krizi v zemi, jež měla dříve slibné hospodářské vyhlídky. 

Pokud je cílem Zimbabwe zrušit sankce, kterým čelí, a zároveň přilákat investory, je nutné, aby byly volby shledány svobodnými a demokratickými. 

ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!