Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Šéf unijní diplomacie žádá nezávislé vyšetření původu pandemie. Vyzval také Čínu, aby převzala odpovědnost

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell. foto: AP Photo

BERLÍN - Původ pandemie covidu-19 bude nutné nezávisle vědecky vyšetřit. V příspěvku zveřejněném v pátečním vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung to napsal vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell. Čínu vyzval, aby převzala svůj díl odpovědnosti v boji s pandemií.
  7:16

„Nezávislé vědecké vyšetřování původu pandemie bude rovněž nezbytné,“ napsal v příspěvku Borrell. Čínu vyzval, aby se nezříkala „své role a zodpovědnosti úměrné své váze“.

Přispět by podle šéfa unijní diplomacie Čína měla nejen k boji s pandemií a hledání vakcíny proti covidu-19, ale také k oživení světového hospodářství. Borrell rovněž Peking vyzval, aby se k přidal k Bruselu a odpustil významnou část dluhů rozvojovým zemím, které důsledky pandemie těžce postihly.

Čína má o něco více nových případů, USA oznámily 1568 dalších úmrtí pacientů s covidem

Koronavirus SARS-CoV-2 se na konci loňského roku začal šířit v čínském městě Wu-chanu, odkud se následně dostal do celého světa. Nemoc covid-19, kterou virus způsobuje, si vyžádal na světě již více než 300 000 životů.

Spojené státy i některé evropské země v minulosti Čínu za postup v boji s koronavirem kritizovaly. Vyčítají jí mimo jiné, že údajně dlouho zatajovala skutečný stav věcí. Peking to popírá a tvrdí, že byl po celou dobu vývoje epidemie v zemi nanejvýš transparentní.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...