Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pandemie navždy změní práci v kancelářích. Budou lidé pracovat více doma?

Home office (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Home office (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Práce v kanceláři už nikdy nebude stejná. Pandemie nemoci covid-19 přinesla mnohé změny a jednou z nich je i fakt, že spousta zaměstnanců po jejím skončení nezasedne k pracovnímu stolu v kanceláři, ale doma.

Důvody jsou různé: někteří zaměstnavatelé se obávají přetrvávajících zdravotních rizik, jiní chtějí ušetřit na nájmu a další si všímají pozitivního vlivu, jaký má práce z domova na produktivitu. Koronavirová krize totiž učinila práci z domova mnohem přijatelnější, píše agentura AP.

„Tohle bude katalyzátorem pro věci, které se lidé předtím báli zavést,“ uvádí John Furneaux, ředitel newyorského start-upu Hive, který se zabývá kancelářským softwarem. Pandemie je podle něj „hnací silou změn, která nám i ostatním dovolí změnit 100 let starou pracovní rutinu“.

Hive například plánuje části zaměstnanců změnit pracovní dobu, aby se v ranní špičce mohli vyhnout přeplněným vagonům metra. O zavedení směnného provozu chce zaměstnavatele požádat i Británie.

Práce v kanceláři

Vedoucí větších společností zase zvažují, že opustí od provozu přeplněných kanceláří ve výškových budovách, které ční v centrech měst. „Praxe vměstnat 7000 lidí do jedné budovy je možná záležitostí minulosti,“ domnívá se ředitel britské banky Barclays Jes Stanley.

Podobné reformy se už odehrávají v Číně, která byla první zemí zasaženou koronavirem a kde se bezpečnostní opatření začala uvolňovat už v březnu. Městská správa v Pekingu omezila počet zaměstnanců v kanceláři na méně než 50 procent původního stavu a vyžaduje, aby lidé ve sdílených prostorách nosili masky a seděli od sebe ve vzdálenosti nejméně jeden metr.

Kvůli krizi covidu-19 by mohl přinejmenším zaznít umíráček některým současným trendům kancelářské práce, jakým jsou například sdílené kanceláře pro více společností. Na úkor otevřeného pracovního prostředí slaví podle architektů návrat kóje a další prvky, které rozdělují prostor.

Více soukromí

Designová společnost Bergmeyer se ve svých bostonských kancelářích rozhodla znovu nainstalovat 85 dělicích příček, které v minulých letech postupně odstraňovala. Navrátí se tak „větší úroveň soukromí jednotlivých pracovních míst a zajistí se fyzická bariéra, kterou si nynější krize žádá,“ uvedla viceprezidentka společnosti Rachel Zsemberyová.

Zatím však není žádný důvod návrat do kanceláří uspěchat. Například zaměstnanci firem Google a Facebook budou moci pracovat z domova až do konce roku. Jiným firmám pandemie ukázala, že kanceláře nejsou potřeba vůbec.

Vedení start-upu Range v kalifornském San Francisku podalo ze své kanceláře výpověď, protože společnost potřebovala větší prostory. Ale když stát Kalifornie zavedl domácí izolaci, přestali vedoucí nové místo hledat a místo toho se na neurčito rozhodli pracovat z domova, což jim výrazně sníží náklady.

Lidé nebudou muset dojíždět

Jednou z výhod práce z domova je, že společnost si teď může vybírat ze širšího okruhu kandidátů a nemusí je hledat pouze v San Francisku, od kterého mnohé odrazují astronomické ceny bydlení. Nevýhodou však podle spoluzakladatelky společnosti Jennifer Dennardové je, že firma přijde o „chaotická vyrušení“ - náhodná setkávání, jimiž se mohou zaměstnanci vzájemně inspirovat. Firma proto plánuje zapracovat na posílení spolupráce online.

Práce v kanceláři

Kanceláří v centru velšského Cardiffu se vzdala i PR firma Good Brothers Digital. Její ředitel Martyn John uvedl, že produktivita zaměstnanců pracujících z domova je na stejné úrovni jako před pandemií. Rozhodl se proto vzdát kancelářských prostor, a ušetřit tak na nájmu, což byl jeden z nejvyšších výdajů firmy. Proč zaměstnance nutit chodit do kanceláře, když jsou šťastnější doma, podotýká John.

Trend práce z domova bude stoupat i po skončení pandemie, uvádí konzultační společnost Gartner. Po krizi očekává práci na dálku alespoň na nějaký čas 41 procent zaměstnavatelů, zatímco před pandemií s prací z domova souhlasilo 30 procent z nich. Vyplývá to z ankety Gartneru, které se účastnilo 220 personalistů.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...