16. listopadu 2016 10:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Selhání belgických policistů. Telefon atentátníka z Paříže na rok zmizel pod kupou papírů

Moment, kdy speciální jednotky zatýkají po razii v Molenbeeku teroristu - podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moment, kdy speciální jednotky zatýkají po razii v Molenbeeku teroristu - podle... | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA Mobilní telefon pařížského sebevražedného teroristy Brahima Abdeslama zabavila belgická policie už v únoru minulého roku. Po pařížských útocích z listopadu loňského roku se ukázalo, že může obsahovat důležité důkazy o napojení na další teroristy ve Francii i Belgii. Jenže se ztratil. Našli ho až po více než roce na lokální policejní stanici v bruselské čtvrti Molenbeek, pod haldou papírů.

Bratrovi jediného přeživšího účastníka útoků Salaha Abdeslama policie telefon zabavila kvůli vyšetřování drogových obchodů. Měl být ale předán do rukou belgické protiteroristické jednotky poté, co se ukázalo, že může být napojen na lidi plánující teroristické útoky v Evropě.

Belgické autority tvrdí, že zmizení telefonu vyšetřování činu Brahima Abdeslama, kdy se odpálil před pařížskou kavárnou, nijak nezbrzdilo. „Obsah telefonu jsme měli dlouho zálohovaný a všechny informace v systému. Jeho ztracení proto práci vyšetřovatelů neovlivnilo,“ uvedl pro BBC mluvčí bruselské policie Johan Berckmans. Potvrdil také, že telefon skončil pohřbený pod kupou dokumentů.

Belgický deník La Derniere Heure však naznačil, že skutečnost mohla být trochu jiná. Podle jeho informací se informace z telefonu nikdy nedostaly k protiteroristickému týmu.

Zabavený telefon popisují jako jeden z třinácti možných zdrojů, které mohly pomoci odhalit teroristickou buňku před jejími krvavými útoky. Obsahuje totiž kontakty na ostatní členy buňky, jak odhalila finální zpráva vyšetřování podle novin De Tijd.

Kolemjdoucí se zastavují, aby vzpomněli na oběti pařížských teroristických...
Francouzský prezident F. Holland přišel odkrýt pamětní desku, která připomíná...

Server RTBF za důvod nedostatečné pozornosti věnované informacím z telefonu a dalším indíciím, které mohly předejít útokům, považuje poddimenzovaný personál belgické policie.

Kvůli pařížským a bruselským útokům se stala terčem kritiky už dříve. Kvůli tomu, jakým neprofesionálním způsobem provedla operaci vedoucí k zatčení Salaha Abdeslama. Belgickým policistům je například vyčítáno, že svým francouzským kolegům neřekli, že Abdeslam je podezřelý džihádista hned po útocích, což mu umožnilo utéct a oddálit zatčení o několik měsíců.

fasJakub Fajnor

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!