9. ledna 2018 7:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Setkali se zástupci znepřátelených Korejí. KLDR chce vyslat delegaci na ZOH

Ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon (vlevo) s vedoucím severokorejské delegace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon (vlevo) s vedoucím severokorejské delegace... | foto: ČTK

PCHANMUNDŽOM Na linii příměří oddělující oba korejské státy se v úterý koná první přímé jednání mezi zástupci Pchjongjangu a Soulu od roku 2015. Zástupci obou Korejí patrně hovoří především o nadcházející zimní olympiádě v Jižní Koreji. Zástupci KLDR při té příležitosti navrhli vyslat na sportovní akci delegaci na vysoké úrovni, informovala agentura AFP s odvoláním na náměstka jihokorejského ministra pro sjednocení.

„Severokorejská strana navrhla vyslání delegace na vysoké úrovni, národní olympijský výbor, delegaci, sportovce, fanoušky, umělce, pozorovatele, družstvo na předvádění taekwonda a novináře“ na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu, sdělil tisku náměstek jihokorejského ministra pro sjednocení.

„Dnes povedeme rozhovory o severokorejské účasti na zimní olympiádě a paralympiádě v Pchjongčchangu i o zlepšení mezikorejských vztahů,“ řekl před zahájením jednání novinářům ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon, který stojí v čele jihokorejské delegace.

Severokorejská delegace v čele s jejím vedoucím Ri Son-kwonem (druhý zleva).
Ri Son-kwon je šéfem Výboru pro mírové sjednocení vlasti v KLDR.

Pozitivní průběh rozhovorů očekával vedoucí severokorejské delegace Ri Son-kwon, který je šéfem Výboru pro mírové sjednocení vlasti. „Dnes povedou Severní a Jižní Korea vážné a upřímné rozhovory,“ řekl Ri podle Reuters novinářům, než vešel do budovy, v níž se jednání koná. „Půjdou dobře,“ dodal zástupce KLDR.

Jihokorejská delegace podle náměstka navrhla, aby sportovci z obou zemí na zahajovacím a závěrečném ceremoniálu olympijských her pochodovali společně. Sportovci obou zemí by na zahájení zimní olympiády mohli nastoupit pod společnou vlajkou, jak tomu bylo už v Sydney v roce 2000.

První rozhovory od roku 2015

Rozhovory začaly v 10:00 místního času (2:00 SEČ) v jihokorejské části Pchanmundžomu v demilitarizované zóně, která rozděluje Korejský poloostrov. Středeční rozhovory jsou první od prosince 2015 a jejich hlavním tématem je účast severokorejských sportovců na Zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu příští měsíc.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un už na Nový rok prohlásil, že KLDR chce vyslat delegaci na olympijské hry, které se uskuteční ve dnech 9.-25. února.

Mezinárodní olympijský výboru už v pondělí oznámil, že se chce po politických rozhovorech urychleně poradit o tom, jak by bylo možné zajistit účast Severní Koreje na zimních olympijských hrách.

Jihokorejská strana podle agentury DPA dále navrhla rozhovory o humanitárních otázkách. Organizace Červeného kříže z obou zemí by prý měly jednat o novém setkání rozdělených korejských rodin, které od sebe oddělila korejská válka z 50. let minulého století, a také jednání o snížení nepřátelských akcí v příhraničí. 

Středeční jednání podle Reuters pozorně sledují i světoví vůdci, kteří vyhlížejí jakýkoli náznak uvolnění napětí na Korejském poloostrově. To v poslední době spíš narůstalo kvůli pokračujícímu severokorejskému raketovému a jadernému programu.

ČTK