8. května 2019 21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea hájí test balistické rakety. Byl to akt sebeobrany, uvedla diplomacie KLDR

Vůdce KLDR sleduje odpal balistické rakety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce KLDR sleduje odpal balistické rakety. | foto: Reuters

Pchjongjang/Soul/Washington Severokorejský raketový test, na který minulý týden dohlížel vůdce Kim Čong-un, byl „pravidelným testem a aktem sebeobrany“, uvedlo ve svém středečním prohlášení severokorejské ministerstvo zahraničí. Jak poznamenala agentura Reuters, sobotní test byl vůbec první zkouškou balistické střely, kterou KLDR provedla od listopadu 2017, kdy odpálila mezikontinentální střelu dlouhého doletu.

„Nedávné cvičení naší armády nebylo ničím jiným než součástí pravidelného vojenského výcviku a necílilo na nikoho ani nevedlo ke zhoršení situace v regionu,“ citovala z prohlášení diplomacie severokorejská státní tisková agentura KCNA. Podle analytiků se KLDR nejnovějšími testy snaží vystupňovat tlak na Spojené státy po nezdaru únorového setkání Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Jižní Korea již v sobotu vyzvala svého severního souseda, aby „přestal s jakýmikoli činy, které by vyhrotily vojenské napětí na Korejském poloostrově“. Severokorejská diplomacie ve středu toto prohlášení kritizovala. Uvedla, že existuje dvojí standard, kdy Jižní Korea a Spojené státy rovněž podnikají vojenská cvičení, ale kritika se v té souvislosti neobjevuje téměř žádná.

„Pouze naše pravidelné a sebeobranné armádní cvičení je označeno za provokaci. Jde o další z neskrývaných pokusů, jak tlačit na odzbrojení našeho státu a nakonec nás napadnout,“ prohlásil mluvčí severokorejského ministerstva. „Myslíme si, že je to velmi politováníhodné,“ dodal.

Trump se snaží Kim Čong-una přesvědčit o jaderném odzbrojení, jejich únorové jednání však ztroskotalo. Rozhovory od té doby nepokročily a KLDR pohrozila, že přehodnotí dřívější zastavení raketových a jaderných testů. Podle satelitních snímků v posledních týdnech začala obnovovat činnost nejméně na jedné základně sloužící před začátkem rozhovorů k raketovým zkouškám.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.