Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severokorejské ženě hrozí roky vězení a nucených prací. Při požáru zachránila děti, ale ne portréty Kimů

Portréty severokorejských lídrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portréty severokorejských lídrů | foto: Twitter.com/Daily Mail

PCHJONGJANG/PRAHA Severokorejské matce hrozí úřady trestem vězení za to, že z hořícího domu zachránila své dvě děti, ale ne portréty severokorejských lídrů Kim Ir-sena a Kim Čong-ila. Podle médií ženě hrozí roky ve vězení a nucené práce.

Podle informací serveru DailyNK začalo ministerstvo státní bezpečnosti v Severní Koreji vyšetřovat případ požáru v jednom z domů v oblasti Onsong nedaleko hranic s Čínskou lidovou republikou. Požár začal v době, kdy rodiče nebyli doma a děti se nacházely uvnitř. Když matka viděla kouř vycházející z domu, vběhla do objektu a vynesla ven své dvě děti. Oheň však zničil dva portréty severokorejských lídrů, které se musí povinně nacházet v každé domácnosti.

A vzhledem k tomu, že se podle zákona musí občané země chovat k obrazům rodiny Kimů stejně jako k diktátorům samotným, se žena dopustila zločinu. A to tím, že tyto portréty nezachránila.

Podle serveru Daily Mail hrozí ženě roky vězení a nucené práce. Kvůli vyšetřování se prý žena nemůže věnovat svým dětem, které jsou v nemocnici, ani nesmí dostat antibiotika.

Cílem inscenace je oslavovat úspěchy země a zvýšit morálku obyvatelstva.
Kim Čong-un.

„Matka se bude moci věnovat dětem, až bude vyšetřování u konce,“ uvedl pro server Daily NK nejmenovaný zdroj. Podle uprchlíků ze Severní Koreje jsou prý časté případy, kdy se lidé během požárů vrhají do plamenů, aby zachránili portréty vůdců. Bývají pak opěvováni jako hrdinové – obzvláště pokud při pokusu o záchranu obrazu zemřou.

V roce 2015 o jednom případu hovořila uprchlice Jun Jo-sung. „Při jednom požáru uhořelo dítě a nalezli ho s portréty v náručí. Takové případy propaganda často využívá,“ uvedla pro média.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!