24. června 2016 14:51, aktualizováno  15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brexit: Skotsko chce referendum o nezávislosti, Severní Irsko o sjednocení

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová chce po rozhodnutí o brexitu zajistit pro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skotská premiérka Nicola Sturgeonová chce po rozhodnutí o brexitu zajistit pro... | foto: Reuters

LONDÝN Skotská premiérka Nicola Sturgeonová chce po rozhodnutí o brexitu zajistit pro Skotsko místo v Evropské unii. Sturgeonová tak v pátek komentovala výsledky referenda, v němž většina Britů rozhodla o odchodu z EU. Možnost druhého referenda o nezávislosti Skotska byla podle ní tímto krokem nastolena.

Referendum o nezávislosti Skotska je nyní vysoce pravděpodobné, řekla Sturgeonová.

„Je nepředstavitelné, že by britská vláda další referendum o nezávislosti zablokovala,“ soudí premiérka. Skotsko začne chystat legislativní kroky pro uspořádání referenda a všemožně se zasadí o to, aby zůstalo součástí EU, prohlásila.

Mnoho lidí, kteří předloni v prvním referendu o nezávislosti hlasovali proti, teď svůj názor mění, pokračovala Sturgeonová. Rozhodne-li skotský parlament, že druhé referendum o nezávislosti je nejlepší cestou k tomu, aby Skotsko zůstalo v Evropě, pak se hlasování musí uskutečnit ještě před koncem jednání Londýna o odchodu z unie.

Anglie pro, Skotsko proti

Zatímco ve Spojeném království jako celku hlasovalo podle výsledků referenda pro brexit 52 procent voličů, ve Skotsku bylo naopak 62 procent lidí proti odchodu Británie z EU. „Chceme učinit všechno pro to, aby výsledek hlasování ve Skotsku měl reálný efekt,“ řekla premiérka.

Sturgeonová už před referendem spekulace o vypsání dalšího referenda o nezávislosti nevyvrátila. Řekla, že její vláda „by zvažovala všechny možnosti, aby ochránila své vztahy s Evropou a Evropskou unií“, pokud by Skotsko muselo čelit výhledu na odchod z unie proti demokratické vůli svých občanů.

Velká Británie rozhodla. Odejde z Evropské unie.
Bývalý londýnský starosta je velkým zastáncem brexitu. Johnson létal po...

S podobnými návrhy přišli i Severní Irové. Také oni se chtějí odtrhnout od Velké Británie, nechtějí však nezávislost s Irskem. V pátek to podle agentury Reuters řekl druhý nejvýše postavený severoirský politik Martin McGuinness ze separatistické strany Sinn Féin. Podle něj mají Severní Irové právo referendum vypsat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz