4. ledna 2016 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skrývá se v Česku uprchlý hacker? Po mladém Australanovi pátrá i FBI

Údajný hacker Dylan Wheeler se podle australských médií skrývá v Česku, kde má... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Údajný hacker Dylan Wheeler se podle australských médií skrývá v Česku, kde má... | foto: TwitterReprofoto

PERTH/PRAHA Údajný australský hacker obviněný úřady mimo jiné kvůli útokům na počítačové sítě firmy Microsoft či americké armády se před policií skrývá v Česku. Napsal to zpravodajský web perthnow.com.au, podle jehož informací se dvacetiletý uprchlík hodlá vrátit do rodné země, pokud mu zaručí spravedlivý proces. Po mladíkovi údajně pátrá i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Česko zatím k případu neobdrželo žádné informace ani žádost, sdělilo ČTK ministerstvo spravedlnosti.

Tehdy sedmnáctiletý Dylan Wheeler z Perthu začal mít problémy se zákonem už před třemi lety, když jej australská a americká policie začaly vyšetřovat kvůli tomu, že byl údajně součástí celosvětové skupiny podnikající útoky na počítače softwarového giganta a amerických ozbrojených sil. Obviněn byl rovněž kvůli tomu, že se u něj nalezly materiály obsahující dětskou pornografii.

‚Chci spravedlivý proces‘

Wheeler se bránil tvrzením, že pouze poskytoval servery, na nichž byla ilegální data uložena. Západoaustralský soud mu loni v dubnu nařídil, aby kvůli případu odevzdal pas a neopouštěl zemi, načež Wheeler uprchl do Evropy. Nyní se skrývá v Česku, odkud pochází jeho matka.

„Pokud mi zaručí spravedlivý proces, pak se rád a dobrovolně vrátím,“ řekl podle zmíněného webu. Australská policie tvrdí, že již o svém případu poskytl médiím řadu nepravdivých informací.

O kauze napsal deník Právo. České úřady však zatím nemají o údajném hackerovi žádné informace. „O uvedené osobě nemá mezinárodní odbor trestní ministerstva spravedlnosti žádné informace, nevede na osobu spis a nebyl nikým v této věci kontaktován,“ sdělila v pondělí ČTK Kristina Labohá z tiskového odboru ministerstva.

Podle australské televize ABC Wheelerovi hrozí až desetiletý trest vězení. FBI už zadržela čtyři jiné členy skupiny pocházející z USA a Kanady, kteří se k útokům přiznali. Podle americké policie ve spolupráci s Australanem ukradli duševní vlastnictví v hodnotě 100 milionů dolarů (2,5 miliardy korun).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!