3. června 2013 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dunaj rychle stoupá. V Bratislavě zavírají část nábřeží

Stoupající Dunaj v Bratislavě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupající Dunaj v Bratislavě. | foto: SME/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA Slováci se připravují na hrozbu záplav v povodí Dunaje na jihu země. Kvůli vydatným srážkám v Německu a Rakousku hladina řeky o víkendu výrazně stoupla, v okrajové části Bratislavy, v Devíně u soutoku Dunaje a řeky Morava, voda zatopila sklepy několika domů.

Situace je zatím lepší než při povodních v roce 2002, meteorologové ale předpokládají další příval vody. Vydali proto nejvyšší výstrahu před záplavami.

Ve dvou nejohroženějších lokalitách Bratislavy včetně Devína vodohospodáři už instalovali protipovodňové bariéry, které mají slovenskou metropoli ochránit před velkou vodou. Na budování mobilního hrazení pokračovali i v dalších lokalitách. Policie zase v metropoli preventivně uzavřela část nábřeží na okraji sídliště Petržalka a také dopravu na nedaleké silnici.

Hladina Dunaje v Bratislavě v poledne dosáhla 759 centimetrů. Od rána se zvýšila o zhruba 30 centimetrů, ve srovnání s pátkem je vyšší už o tři a půl metru. Za dosavadním maximem z roku 2002 ale zaostává o více než dva metry. Meteorologové ovšem očekávají, že Dunaj bude v Bratislavě stoupat i nadále.

Kulminovat bude v příštích dnech
V úterý by měl pokořit hranici 8,5 metru, kulminace nastane patrně až v dalších dnech. Důvodem je situace v Rakousku a Německu. Rozvodněný Dunaj v bavorském Pasově ráno vystoupal na 12 metrů, v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy dosáhl 11 metrů. Na stejné výši byl i při ničivých záplavách v srpnu 2002. "Voda, která už je v korytu Dunaje na jeho rakouském úseku, má ještě stále stoupající tendenci, a tato povodňová vlna musí protéct i slovenským úsekem," upozornila hydroložka Slovenského meteorologického ústavu Michaela Mikuličková.

V Bratislavě nejhorší situaci hlásila část Devín, kde voda zatopila sklepy několika domů a od okolí odřezala i památník věnovaný lidem, kteří za komunismu přišli o život při pokusu o útěk přes železnou oponu. Tato situace ale není neobvyklá, právě Devín je v Bratislavě nejčastěji vystaven problémům s vysokou vodou. Samospráva ohlásila, že v případě potřeby občanům zajistí pytle s pískem.

Kvůli stoupající hladině Dunaje slovenští meteorologové zvýšili výstrahu před záplavami v povodí Dunaje na třetí, tedy nejvyšší stupeň. Výstraha platí až do příštího pondělí. V Bratislavě byl projekt mobilní protipovodňové ochrany dokončen před dvěma lety v reakci na záplavy z roku 2002, kdy hladina Dunaje v Bratislavě vystoupila na 991 centimetrů.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?