Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Slovenská policie obvinila podnikatele Kočnera z objednání vraždy Kuciaka

Svět

  12:42aktualizováno  13:39
Bratislava/Praha - Policie obvinila podnikatele Mariana Kočnera v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Na zprávu slovenských Hospodárských novin upozornila ČT. Slovenská prokuratura potvrdila obvinění podnikatele Kočnera z objednávky vraždy novináře Kuciaka. Již dříve byly v případu obviněny jiné čtyři osoby.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová. foto: FSV UK

Prokuratura dále uvedla, že žádný Ital se na vraždě nepodílel. Není tedy nadále nutné vyšetřovat případ společně s Itálií. Čtyři lidé, kteří byli již dříve obviněni, jsou prozatím ve vazbě. Tu vyšetřovatelé chtějí dále prodloužit o maximální možnou dobu.

O obvinění informovala slovenská policie i na svém Facebooku. Kočner je v současné době ve vazbě kvůli jinému případu. Vyšetřovatelé prý zkoumají i Kočnerovy vazby na slovenské politiky, ale zatím se k této problematice nechtějí vyjadřovat.

Kuciakovi vrazi jsou i rok od činu stále v mlze. Vyšetřovatelé se prý ale blíží k cíli

Podle prokurátora disponují vyšetřovatelé v současnosti již dostatek důkazů, aby mohli Kočnera z objednání vraždy obvinit. Disponují prý nálezy z počítačů, svědectvími i dalšími důkazy.

Vyšetřovatelé odmítli odpovědět na otázku, zda existuje možnost, že Kočner nebyl jediným objednavatelem vraždy. V této části vyšetřování prý nemohou tuto problematiku komentovat.

Kočnera za objednavatele označil už v říjnu Zoltán Andruskó, který je obviněný ze samotné vraždy Kuciaka. V říjnu policie prohledala zhruba dvacet nemovitostí patřících Kočnerovi, včetně jeho bratislavské vily.

Policie podle Hospodárských novin uvedla, že razie souvisely s násilnou trestnou činností a s dalšími zločiny, i neekonomické povahy. Právě během prohlídek se v Kočnerově trezoru měly najít nahrávky spojené s kauzou Gorila.

Někteří nechávají na místě vzkazy určené zavražděnému páru. Na jednom z papírků...
Ján Kuciak podle Saviana přibyl do dlouhého a nepřijatelného seznamu novinářů,...

Kuciakovi rodiče nevěří, že se vraždu podaří zcela vyšetřit. Policie loni obvinila 4 osoby

Kuciak o Kočnerovi často psal, poukazoval na jeho chyby. Kuciak na Kočnera podal i trestní oznámení, to však policie odložila, protože prý nešlo ani o trestný čin ani o přestupek. Kočner do telefonu Kuciakovi řekl, že se „bude zajímat o něj a jeho rodinu“ a že pokud na ně najde nějakou „špínu“, tak ji zveřejní. 

Na Kočnerův pokyn byl Kuciak následně společně s dalšími novináři sledován bývalým členem SIS Peterem Tóthem. Ten v současném vyšetřování figuruje jako svědek.

Co říkal podnikatel Kočner zavražděnému Kuciakovi? Začnu se vám osobně věnovat. Jste zlý člověk, zní na nahrávce

Tóth tvrdí, že o vraždě nic nevěděl. Pokud by prý věděl, tak je Kuciak ještě naživu.

O tom, že jsou policisté blízko odhalení objednavatele vraždy, informoval v únoru na tiskové konferenci generální prokurátor Jaromír Čižnár. Ten však neprozradil žádná jména.

Fakt v celém případu

S podnikatelem Kočnerem, jež se dostal do povědomí v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí televize Markíza za pomoci pracovníků bezpečnostní služby, souvisel poslední případ, na kterém Kuciak pracoval.

Investigativní reportér Kuciak, který pracoval pro server Aktuality.sk, byl spolu se snoubenkou zastřelen 21. února 2018 ve svém domě ve vesnici Velká Mača, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

Média případ označila za první vraždu novináře v novodobých dějinách Slovenska. Chladnokrevná vražda mladého novináře vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu, kdy v ulicích měst byly desetitisíce lidí.

Na začátku loňského března celkem 120 000 lidí na mnoha shromážděních ve slovenských i dalších městech včetně Prahy či Brna opakovaně protestovalo proti premiérovi Robertu Ficovi a ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, proti propojení politiků a mafie a skandálům politiků. V Bratislavě se sešlo nejvíc lidí od sametové revoluce v roce 1989.

Prezident Kiska následně vyzval k rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. Již 28. února oznámil demisi slovenský ministr kultury Marek Maďarič, ministr vnitra Robert Kaliňák, ke kterému vedly nitky některých korupčních případů, o nichž psal Kuciak, podal demisi 12. března, premiér Fico nabídl demisi 14. března, podle ústavy to znamenalo pád celé vlády. Novým premiérem jmenoval Kiska 22. března vicepremiéra Petera Pellegriniho a poté i členy kabinetu.

Ve vládě, kterou vytvořila dosavadní tříčlenná koalice, většina šéfů resortů zůstala na svých místech, ministrem vnitra se stal Tomáš Drucker. Ten 16. dubna podal demisi a 26. dubna ho nahradila Denisa Saková.

Policie pracuje od začátku vyšetřování s několika motivy, jež souvisejí s Kuciakovou prací. Některá z podezření, jimiž se zabýval, se týkala vládní strany Směr, přičemž získával informace tzv. datovou žurnalistikou, tj. vyhledáváním informací z otevřených zdrojů. Dříve se věnoval také podnikání firem s nejasnou vlastnickou strukturou či podezřením z dotačních podvodů.

Text Kuciakova posledního článku byl zveřejněn o půlnoci z 27. na 28. února. Více než rok připravovaný materiál pojednával o působení kalabrijské odnože italské zločinecké organizace 'Ndranghety na Slovensku a figuroval v něm podnikatel Antonino Vadala, podle autora s vazbami na stranu Směr.

V září 2018 bylo zatčeno osm osob podezřelých z vraždy a jejímu napomáhání. Z vraždy Kuciaka a Kušnírové byli obviněni čtyři lidé. Podle policie jde o vykonavatele nájemné vraždy Tomáše Szabóa, druhotnou objednavatelku zločinu Alenu Zsuzsovou, řidiče, který Szabóa vezl, Miroslava Marčeka a zprostředkovatele Zoltána Andruskóa.

Zsuzsová je v médiích označována za osobu blízkou Kočnerovi. Ten byl s Kuciakovou vraždou už delší dobu spojován. Od loňského června je ve vazbě kvůli obvinění v případu falšování směnek.

Arpád Soltész, šéf nového slovenského investigativního centra (ICJK), které je pojmenováno právě po Kuciakovi, řekl médiím, že Kuciak byl nejvýraznějším talentem své generace v oblasti investigativní žurnalistiky na Slovensku.

Autor:

Prodej bytu 2+kk 59 m2
Prodej bytu 2+kk 59 m2

Generála Svobody, České Budějovice - České Budějovice 7
4 495 000 Kč