Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenští poslanci po dvou dnech přestali blokovat jednání Národní rady, předseda nechal nainstalovat další pultíky

Skupina šesti poslanců obsadila řečnický pult v jednacím sále slovenského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina šesti poslanců obsadila řečnický pult v jednacím sále slovenského... | foto: Reprofoto

Bratislava Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů sociálních opatření dva dny blokovali řečnický pult, ve čtvrtek dopoledne skončila. Na programu mimořádné schůze sněmovny je také hlasování o istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách.

Předseda parlamentu Andrej Danko odhadl, že schůze by mohla skončit nejpozději příští týden ve středu, tedy jen tři dny před parlamentními volbami.

Vláda premiéra Petera Pellegriniho minulý týden bez předchozí odborné diskuse schválila návrh zdvojnásobit od příštího roku sumu dětských přídavků a také zrušit dálniční známky. Již letos by se zase měla začít vyplácet 13. penze pro příjemce různých typů důchodů. Zmíněná opatření v hodnotě přes 800 milionů eur (20 miliard korun) ročně prosazují dvě ze tří vládních stran, a to Směr-sociální demokracie a Slovenská národní strana (SNS), jejichž popularita klesá. SNS navíc nemá podle sondáží jisté setrvání ve sněmovně po volbách.

„Vy se chystáte postupovat způsobem po nás potopa. Chcete zanechat spálenou zemi. Proto jste si připravili populistické orgie,“ řekl v rozpravě k návrhu sociálního balíčku poslanec za opoziční stranu Svoboda a solidarita Ondrej Dostál. Podle něj rovněž nebyly naplněny mimořádné okolnosti, aby parlament návrhy zákonů projednal ve zrychleném režimu, tedy na jedné schůzi. Stejný názor vyslovili dříve i někteří právníci.

Předseda menší opoziční strany Jsme rodina Boris Kollár potvrdil, že jeho strana při hlasování podpoří zvýšení přídavků na děti i zavedení 13. penze, které tato strana má ve svém programu.

Šest nezařazených poslanců obsadilo v úterý řečnický pult a odmítlo ho opustit. Předseda sněmovny pak jednání opakovaně odkládal a před čtvrtečním pokračováním schůze nechal do jednacího sálu Národní rady nainstalovat dvě náhradní řečniště. Podle jednacího řádu v rozpravě lze vystoupit pouze od řečnického pultu.

Do zmíněného protestu se zapojili poslanci, kteří se hlásí ke koalici neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS)/Spolu, jež loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu. Místopředsedkyní PS byla před zvolením hlavou státu Zuzana Čaputová.

Ještě před zahájením rozpravy vystoupil před poslanci Pellegrini, který zmíněné zákonodárce za jejich protest kritizoval.

Pokud navržená sociální opatření parlament schválí, může prezidentka Čaputová příslušné zákony vetovat. Podle ústavy na to má 15 dnů od jejich doručení do prezidentské kanceláře. Pokud by tak Čaputová učinila až po volbách, sněmovna by podle ústavních právníků nemohla o případném prolomení veta hlavy státu hlasovat. Podle jednacího řádu sněmovny totiž návrhy zákonů z předchozího volebního období lze po volbách projednat jen v případě, že budou znovu předloženy. Čaputová svůj postup ohledně sociálního balíčku zatím neoznámila.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ELEKTROMONTÉRŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 43 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz