Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sněžení v Bavorsku i Rakousku ustalo, situace je ale stále vážná

Husté sněžení v Bavorsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Husté sněžení v Bavorsku. | foto: Reuters

MNICHOV/VÍDEŃ Obyvatelé jižního Bavorska, Rakouska a také části východního Švýcarska si po týdnu mohou oddechnout od nepřetržitého hustého sněžení, což vítají záchranáři a technické složky pracující na zpřístupnění odříznutých míst. Večer ale podle meteorologů začne opět sněžit a s výjimkou krátkého víkendového oteplení, kdy bude možné počítat i s deštěm, bude sněžit do poloviny nadcházejícího týdne.

Mezitím stav přírodní katastrofy vyhlásil na jihu Bavorska čtvrtý zemský okres. „Úřady nyní koordinují nasazování záchranných a pohotovostních sil a mohou také o mimořádnou pomoc požádat například spolkovou armádu,“ řekl podle agentury DPA představitel okresu Bad Tölz-Wolfratshausen Josef Niedermaier. Tento okres se s vyhlášením krizového stavu přidal k okresům Miesbach, Berchtesgadener Land a Traunstein, které stav katastrofy zavedly již dříve.

Přívaly sněhu už několik dní komplikují dopravu. Podle DPA zatím není jasné, kdy se v jižním a východním Bavorsku plně obnoví železniční doprava, protože železničáři snahu o protažení některých zasypaných a zavátých tratí vzdali. O nic lepé to nevypadá ani na silnicích, jež vedle závějí blokují také popadané stromy, které tíhu sněhu nevydržely.

Řada řidičů strávila noc v koloně v oblasti Chiemského jezera na uzavřeném úseku dálnice A8, která spojuje Mnichov a Salcburk. Uzavírky trápí mimo jiné i Berchtesgaden u hranic s Rakouskem, odkud se nemohou dostat stovky lidí. Podobná je situace i v dalších jihobavorských, ale i rakouských regionech.

Okres Traunstein chce o pomoc požádat armádu, což Berchtesgaden a okres Miesbach již učinily. Vojáci odklízejí z přetížených střech sníh, což dělají i hasiči a pracovníci technických služeb.

Mnohé školy v jižním Bavorsku a Rakousku stejně jako v uplynulých dnech odřekly školní vyučování, neboť příjezdové cesty jsou nebezpečné. Učitelé nicméně ve školách jsou, aby mohli pečovat o děti, které přece jen dorazí.

Úřady varují obyvatele před vstupem do lesů, neboť stromy se pod tíhou sněhu mohou vyvrátit či zlomit. V horách nadále platí vysoké riziko lavin, situace se ale přece jen ve srovnání se čtvrtkem zlepšila.

Rakousko a Bavorsko se potýká s přívaly sněhu.
Rakousko a Bavorsko se potýká s přívaly sněhu.

V německých Alpách platí většinou třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí. Výjimkou jsou Berchtesgadenské Alpy, kde platí čtvrtý stupeň. V Rakousku, kde byl ve čtvrtek na řadě míst vyhlášen pátý stupeň, platí třetí a čtvrtý stupeň. Pětka je částečně v platnosti v Ybbstalských Alpách v Dolních Rakousích. Ve Švýcarsku zůstává nejvážnější riziko pádu lavin v Glarnských a Bernských Alpách ve střední a východní části země, nebezpečí zde ale bylo sníženo ze čtvrtého na třetí stupeň.

Laviny neohrožují jen lyžaře, ale také domy. Ve Švýcarsku v kantonu Appenzell Ausserrhoden se ve čtvrtek odpoledne utrhlo sněhové pole a masa sněhu zavalila i část hotelové restaurace. Zraněni byli tři lidé.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Husté sněžení v Bavorsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Husté sněžení v Bavorsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Husté sněžení v Bavorsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....