Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sociální sítě stáhly video propagující hydroxychlorochin jako lék proti koronaviru. Příspěvek sdílel i Trump

Donald Trump. foto: Kevin LamarqueReuters

WASHINGTON - Sociální sítě facebook, twitter a server YouTube odstranily video s mylnými informacemi o koronaviru, které v pondělí zveřejnil server Breitbart News. Propagovalo preparát hydroxychlorochin jako účinnou léčbu covidu-19 a popíralo účinnost roušek. Americký prezident Donald Trump, který považuje hydroxychlorochin za účinný, nahrávku stihl sdílet s uživateli twitteru.
  12:39

Na videu byla skupina lidí v bílých pláštích, kteří se označili za americké lékaře z první linie a kteří vystoupili na tiskové konferenci před budovou nejvyššího soudu ve Washingtonu.

Zpravodajská stanice CNN informovala, že navzdory zavádějícímu obsahu materiálu, který odporuje tvrzení amerických odborníků, Trump sdílel toto video v pondělí večer s 84 miliony uživateli twitteru.

Mluvčí na tiskové konferenci, jež o sobě prohlásila, že je lékařka, tvrdila, že k ochraně před šířením koronaviru není třeba nosit roušky. Uvedla dále, že nedávné studie prokazující neúčinnost antimalarika hydroxychlorochinu při léčbě covidu-19 jsou mylné informace šířené „podvodnými farmakologickými firmami“.

Noste roušky, jsou projevem vlastenectví, vzkázal Trump. Ještě nedávno byl jejich odpůrcem

„Na ten virus existuje lék a nazývá se hydroxychlorochin, zinek a (antibiotikum) Zinthromax. Roušky nepotřebujete, existuje léčba,“ tvrdila žena. Trump do nedávna patřil mezi popírače účinnosti roušek a propagoval hydroxychlorochin jak prostředek k ochraně před koronavirem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) začátkem tohoto měsíce oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s covidem-19 testy antimalarika hydroxychlorochin a kombinace lopinavir/ritonavir používané při léčbě lidí s HIV. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ani jeden z léků nepomohl snížit úmrtnost.

Autor: