16. srpna 2018 8:06, aktualizováno  8:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud v Malajsii vyslechne obhajobu žen obviněných z vraždy bratra Kim Čong-una

Indonésanka Siti Aisyahová obviněná z loňské vraždy Kimova bratra Kim Čong-nama. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indonésanka Siti Aisyahová obviněná z loňské vraždy Kimova bratra Kim Čong-nama. | foto: Reuters

Kuala Lumpur Soud v Malajsii rozhodl, že si vyslechne obhajobu dvou žen, které čelí obvinění z vraždy bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Kim Čong-nam loni zemřel krátce poté, co mu ženy v prostorách letištního terminálu v Kuala Lumpuru vstříkly do obličeje nervový plyn VX. V případě odsouzení jim hrozí až trest smrti.

Ženy před soudem uvedly, že budou pod přísahou svědčit na svou obhajobu. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Indonésanka Siti Aisyahová a Vietnamka Doan Thi Huong byly zadrženy krátce po činu. Obě jsou jedinými podezřelými, kteří skončili ve vazbě, byť se podle obžaloby spikly se čtyřmi Severokorejci, kteří v den vraždy odletěli ze země a dosud nebyli dopadeni.

Soud měl dnes rozhodnout, zda ženy obvinění zprostí, anebo zda si vyslechne jejich obhajobu. Soudce Azmi Ariffin uvedl, že z důkazů obžaloby je patrné „dobře naplánované spiknutí“ mezi oběma ženami a čtyřmi Severokorejci podezřelými z plánovaní vraždy. Fáze obhajoby může trvat měsíce, uvedla agentura AP. Jak soudce dodal, nemůže „vyloučit, že šlo o politickou úkladnou vraždu“, nicméně konkrétní důkazy pro to neexistují.

Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z loňské vraždy Kimova bratra Kim Čong-nama.
Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z loňské vraždy Kimova bratra Kim Čong-nama.

Indonéského velvyslance v Malajsii dnešní rozhodnutí soudu o pokračování procesu šokovalo. Jak ale velvyslanec Rusdi Kirana uvedl, jeho vláda bude soudní rozhodnutí respektovat. 

Obžalované se od svého zadržení hájí tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že jde o neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru. Podle obhajoby neměla ani jedna z žen k vraždě Kim Čong-nama žádný motiv a staly se jen pěšáky zataženými do politicky motivované vraždy zosnované Severní Koreou.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.