30. října 2017 18:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud zakázal Trumpovi rozhodovat o vojácích se změnou pohlaví. Mohou do armády

Americký prezident Trump během rozhovoru pro agenturu Reuters. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Trump během rozhovoru pro agenturu Reuters. | foto: Reuters

WASHINGTON Federální soud ve Washingtonu v pondělí zakázal prezidentu Donaldu Trumpovi měnit pravidla armádní služby transgenderových osob. Oznámila to agentura Reuters. Prezident letos v srpnu zakázal přijímat osoby se změněným pohlavím do armády. Zastavil rovněž využívání vládních fondů k financování operací měnících pohlaví vojáků v aktivní službě. Rozhodnutí prezidenta vyvolalo rozhořčenou reakci lidí s menšinovou sexuální orientací a obhájců jejich práv.

Trump svým krokem zvrátil praxi, kterou loni zavedla vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy. Rozhodnutí zdůvodnil velkými finančními náklady a rozvratem, který by podle něj změny pohlaví v armádě vyvolaly. Plán realizace opatření předpokládaných novou direktivou měl ministr obrany James Mattis prezidentovi předložit do 18. února.

Soudkyně Colleen Kollarová Kotellyová v pondělí ve svém rozhodnutí uvedla, že Trumpův srpnový dekret napadlo žalobou několik vojáků se změněným pohlavím. Prezidentovo rozhodnutí podle nich popírá jejich ústavní práva a zbavuje je ochrany zaručené zákonem. Protože soudy jejich stížnosti podle Kollarové Kotellyové pravděpodobně vyhoví, rozhodla se soudkyně už nyní Trumpovo nařízení zablokovat. Její verdikt bude platný do doby, než o podaných žalobách rozhodnou soudy.

Trumpův srpnový dekret vyvolal rozhořčenou reakci transgenderových osob a dalších skupin s menšinovou sexuální orientací. „Tato politika je hanebný políček uštědřený lidem, kteří každý den nasazují život při obraně naší země,“ uvedla v prohlášení Jennifer Leviová, představitelka organizace GLAD, která se zaměřuje na právní ochranu sexuálních menšin.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz